2 miliardy inwestycji GSK w Polsce

Ten post dostępny jest także w języku: English

GlaxoSmithKline (GSK), przez 20 lat swojej obecności, zainwestował w Polsce 2 miliardy zł. Dla przykładu, przez ten czas spółka zmodernizowała i rozbudowała fabrykę leków w Poznaniu i zbudowała pięć centrów kompetencji.

Nikos Xydias, Dyrektor Generalny GSK w Polsce, powiedział podczas spotkania prasowego, że pozycja Polski jest absolutnie unikatowa. Dodał, że Polska jest dla GSK krajem tak samo ważnym jak USA, Wielka Brytania czy Niemcy.

Spółka rozpoczęła inwestycje w Polsce od zakupu Poznańskiej Polfy w 1998 r. Od tego czasu do Poznania została przetransferowana produkcja 81 leków. W konsekwencji, obecnie każdego dnia fabryka wytwarza 8,7 milionów tabletek i 1,3 milionów kapsułek. Firma eksportuje swoje produkty do 130 krajów.

GSK posiada w Polsce także dwa centra logistyczno-dystrybucyjne – w Gądkach i Kampinosie. Centra te realizują rocznie około 760 tys. dostaw leków, szczepionek i innych produktów ochrony zdrowia na rynki europejskie i wschodnie.

Od 2006 r.  GSK produkuje w Poznaniu leki na HIV. W zeszłym roku firma rozpoczęła tu także produkcję innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu HIV. Co ważne, leki produkowane w Poznaniu należą do najczęściej stosowanych leków HIV na świecie.

Obecnie spółka prowadzi w Polsce także 50 badań klinicznych w ośmiu obszarach terapeutycznych. Obejmują one 800 pacjentów, a ich wartość to 12 mln zł.

Firma zdecydowała się także wejść w nowy obszar terapeutyczny – onkologię. GSK obecnie nie posiada w swoim portfolio leków onkologicznych. Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych i publicznego rynku szczepionek GSK, powiedział także, że obszar leków biologicznych coraz bardziej się rozwija i GSK chce wziąć udział w tym wyścigu.

GSK w Polsce zatrudnia około 2 tys. osób, co stanowi 2% globalnego zatrudnienia firmy. W 2017 r. firma odprowadziła około 250 mln zł w podatkach i 74 mln zł w składkach ZUS.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *