ABM: Czy innowacyjne rozwiązania terapeutyczne w technologii RNA mają szansę w Polsce ?

ABM: Czy innowacyjne rozwiązania terapeutyczne w technologii RNA mają szansę w Polsce ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Agencja Badań Medycznych (ABM) poinformowała, że innowacyjne rozwiązania terapeutyczne, wyłonione m.in. w ostatnim konkursie, będą punktem wyjścia do tworzenia szczepionek i leków innowacyjnych z wykorzystaniem technologii RNA. Wybrane pięć zespołów badawczych będzie rozwijało technologię RNA w Polsce w ciągu najbliższych pięciu lat.

W konkursie ABM wzięło udział łącznie osiem zespołów badawczych, z których wyłoniono pięć: 

  • Acellmed sp. z o.o. z finansowaniem w wysokości 18,2 mln PLN;
  • Adamed Pharma S.A – z finansowaniem w wysokości 58,5 mln PLN;
  • Celon Pharma S.A – z finansowaniem w wysokości 83,6 mln PLN;
  • OncoArendi Therapeutics S.A – z finansowaniem w wysokości 36,6 mln PLN;
  • Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. – z finansowaniem w wysokości 93,8 mln PLN.

Jak podaje ABM, projekty te można podzielić na dwie grupy:

  • Podmioty, które będą opracowywały leki i szczepionki z wykorzystaniem technologii RNA. Byłyby to typowe szczepionki przeciwwirusowe. Część z rekomendowanych projektów opiera się na tym, że niektóre leki celują w RNA wirusa. Na przykład koronawirus jest wirusem RNA i istnieją leki, które bezpośrednio ingerują w proces namnażania się wirusa.
  • Druga grupa projektów to platforma uniwersalna – cząsteczka RNA, która jest uniwersalna i w zależności od tego, jaki fragment informacji genetycznej zostanie podstawiony, można stworzyć szczepionkę przeciwko nowym generacjom koronawirusów. W praktyce oznacza to, że w zależności od tego, jakie zagrożenie pandemiczne może się pojawić, technologia RNA może być dostosowana do konkretnego zagrożenia.

ABM podkreśla, że celem jest, aby nagrodzone konsorcja doprowadziły swoje produkty do I fazy badań klinicznych i wyprodukowały dawki pilotażowe. Do tej pory w Polsce nie było ani infrastruktury, ani kompetencji do produkcji szczepionki RNA. Co więcej, dzięki temu Polska dołącza do światowej czołówki, choć technologie te nie będą dostępne za miesiąc czy rok.

Podobne wpisy