Adam Janczewski dla PMR: Jutro Medical – przychodnia przyszłości

jutro medical przychodnia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej, ale z wykorzystaniem najnowszych technologii, chce stworzyć w Polsce Adam Janczewski. Założyciel i prezes start-upa Jutro Medical podkreśla w rozmowie z PMR, że chce stworzyć model przychodni POZ i pokazać, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, że jej pacjenci są statystycznie zdrowsi niż podobne osoby w populacji. Czy odniesie sukces?

Przewidzieć problemy zdrowotne, i im zapobiec

Jak to często bywa, najlepsze pomysły na biznes rodzą się przypadkiem. Pomysł na Jutro Medical Adam Janczewski wziął z własnego doświadczenia. W kwietniu 2018 r. wybrał się do lekarza okulisty, by zmienić okulary. Przypadkiem, lekarz miał więcej czasu i wykonał szersze badania. – Po kilku minutach badania usłyszałem “proszę jechać na SOR, do jutra może Pan stracić wzrok”. Ten moment uświadomił mi, że obecny system to nie “opieka zdrowia” tylko “opieka chorych”. Rozwiązujemy problemy zdrowotne jak już się pojawią, a przecież mamy wiedzę i narzędzia, aby zapobiec ogromnej liczbie tych problemów – podkreśla założyciel Jutro Medical w rozmowie z PMR.

Diagnoza systemu opieki zdrowotnej pokazała dobitnie: w Polsce są doskonali specjaliści, którzy po prostu nie mają czasu zadbać o pacjenta. Z drugiej strony są pacjenci, którzy często nie mają dostępu do swojego lekarza, a w dniu wizyty muszą się liczyć z kolejką przed gabinetem. – Taki system demotywuje pacjentów do odwiedzania lekarzy i badań profilaktycznych. Po kilku miesiącach rozmów ze wszystkimi, od lekarzy do badaczy sztucznej inteligencji, jasne stało się, że musimy skupić się na dwóch aspektach: tym żeby lekarz miał więcej czasu, a jak już będzie go miał, to na pracy nad profilaktyką – wyjaśnia Adam Janczewski.

Modelowa przychodnia na NFZ

Tak zrodził się pomysł na stworzenie przychodni Jutro Medical. Z założenia ma to być placówka POZ działająca w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jej twórca chce, by była to modelowa przychodnia, która pokaże, w jaki sposób można dbać o pacjentów i jak można organizować podstawową opiekę medyczną. Lokalizacja placówki nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie wybiorą ją w głosowaniu pacjenci. Na obecnym etapie, Adam Janczewski nie ujawnia daty otwarcia.

To, co ma odróżniać Jutro Medical od „tradycyjnych” placówek to szerokie wykorzystanie rozwiązań telemedycznych. – Wierzę, że nie ma potrzeby biegać do fizycznej placówki za każdym razem, kiedy masz pytanie do swojego lekarza. Można zadać mu je na czacie z aplikacji mobilnej lub umówić się na video-rozmowę, podczas której lekarz rozwieje wątpliwości – wyjaśnia Janczewski. Także odbieranie wyników badań, czy też przedłużanie recept będzie odbywać się z poziomu aplikacji w telefonie.

Obecny poziom rozwoju technologicznego pozwala nam podwoić produktywność lekarza w gabinecie. Dzięki technologii można odciążyć lekarza z powtarzalnych operacyjnych zadań, z klikania w klawiaturę przez połowę wizyty. Tak, by mógł on skupić się na leczeniu pacjenta, a nie na formalnościach – mówi założyciel Jutro Medical.

Narzędzia cyfrowe zamiast analogowych

Placówka Jutro Medical ma szeroko wykorzystywać najnowsze technologie. Adam Janczewski podkreśla, że z gabinetów lekarskich powinny, w jego ocenie, zniknąć analogowe narzędzia medyczne, które powinny zostać zastąpione przez narzędzia cyfrowe. Przykładowo, gdyby lekarz dysponował cyfrowym stetoskopem, wynik odsłuchu zapisałby się w chmurze. Lekarz mógłby wrócić do niego po wizycie, by upewnić się, czy postawił właściwą diagnozę.

Podobnie jest z wynikami badań. Pojedynczy wynik może nie wzbudzić podejrzeń lekarza. Prezentacja wyników w czasie, na wykresie, pozwala jednak zauważyć niepokojącą tendencję. Tak jest na przykład z poziomem żelaza. – Jeśli lekarz wykryje trend spadkowy, wie wówczas, aby wykonać badania pogłębione. Może to przyczynić się do wczesnego wykrycia nowotworu jelita grubego. Niby te same dane, ale ze stosu kartek nikt nie jest w stanie określić trendu. Co innego, gdy mamy do czynienia z formą możliwą do analizy – podkreśla założyciel Jutro Medical.

W momencie, gdy uwolnimy czas lekarza z operacyjnych rzeczy, możemy dać mu narzędzia analityczne, aby zamiast tylko leczyć choroby, zadać sobie fundamentalne pytanie: “Co mogę zrobić dziś, aby pracować nad chorobami, które dotkną tego pacjenta za 5 czy 7 lat?”. I proaktywnie wyjść do pacjenta z inicjatywą zapobiegania. Dzięki temu lekarz dba o utrzymanie pacjentów zdrowych, zamiast tylko leczyć choroby – wyjaśnia Adam Janczewski.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *