Amethyst: Centrum Radioterapii w Zgorzelcu zakończy działalność?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu może zakończyć działalność, poinformowała prowadząca ośrodek spółka. Nastąpi to z dniem 30 kwietnia, o ile dolnośląski NFZ nie ogłosi do tego czasu konkursu na udzielanie świadczeń z zakresu radioterapii.

Budowa Centrum zakończyła się na początku 2018 r.  Mieści się ono przy Wielospecjalistycznym Szpitalu SP ZOZ. Wartość inwestycji, wraz z wyposażeniem, wyniosła 60 mln zł. Ośrodek nie rozpoczął jednak przyjmowania pacjentów. Wszystko dlatego, że dolnośląski oddział NFZ nie ogłosił konkursu na udzielanie świadczeń w tym zakresie.

Dlatego też spółka Radiology Therapeutic Center Poland, prowadząca ośrodek, podjęła decyzję o zakończeniu jego działalności i przeniesieniu akceleratorów w inne miejsce. Przypomnijmy, że od 2013 r. firma prowadzi również ośrodek w Krakowie, działający przy szpitalu im. L. Rydygiera.

Możliwe zamknięcie ośrodka to bardzo zła wiadomość w kontekście rosnącego zapotrzebowania na świadczenia radioterapii w Polsce. Wynikać ono będzie ze wzrostu zachorowalności na nowotwory. Szacuje się bowiem, że co drugi pacjent onkologiczny wymaga radioterapii. Dostęp do radioterapii poprawił się jednak w Polsce w ostatnich latach. Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie PMR, w 2009 r. na jeden akcelerator przypadało 385 tys. mieszkańców. W 2016 r. było to już „tylko” 245 tys.  osób. Najnowsze zalecenia europejskie mówią o wskaźniku jednego akceleratora na 200 tys. mieszkańców. Oznacza to, że w Polsce ich liczba powinna wzrosnąć do ponad 190. Wartość rynku radioterapii jest silnie powiązana z kontraktowaniem NFZ, które odpowiada za ponad 95% wartości rynku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *