AMG zamyka szpital w Rykach

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szpital w Rykach został zamknięty. Placówkę od 2013 r. dzierżawiła firma AMG Centrum Medyczne, a o zaprzestaniu działalności poinformowała 31 października. Powodem były problemy finansowe związane z utratą części kontraktu NFZ oraz wynikające z innych zobowiązań.

W tym tygodniu Kurier Lubelski podał, że dyrektor lubelskiego NFZ złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o narażenie pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Szczególnie istotny był brak dostępu do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Szpital Powiatowy w Rykach utracił kontrakt NFZ w ramach ryczałtu, ponieważ nie realizował planu świadczeń. Jak podał lubelski NFZ na łamach Kuriera Lubelskiego, placówka była jedynym w województwie lubelskim szpitalem, który wykonał go poniżej 90% − na poziomie 73%.

Historia szpitala w Rykach jest dość burzliwa. W 2009 r. podjęto decyzję o całkowitej likwidacji SPZOZ w Rykach. Nieruchomości szpitala wydzierżawiła NZOZ „Klinika” w drodze bezprzetargowej na 30 lat. Niedługo potem spółka popadła w kłopoty finansowe. Następnie NFZ wypowiedział jej umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych w 2013 r., ponieważ dostrzegł nieprawidłowości w prowadzeniu szpitala. Wtedy szpital wydzierżawiła spółka AMG Centrum Medyczne, aczkolwiek i ona wkrótce popadła w kłopoty finansowe. W 2016 r. firmę przejęła Centrum Dializa Sp. z o.o.

Prowadząca niegdyś dwa szpitale spółka AMG Centrum Medyczne, obecnie nie posiada żadnego. W połowie roku, starosta powiatowy wypowiedział bowiem spółce umowę na dzierżawę budynku szpitala powiatowego w Rawie Mazowieckiej. Spółka dzierżawiła go od 2013 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *