Artur Białkowski dla PMR: 2019 r. to był dobry rok dla rozwoju rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wiele ciekawych rzeczy wydarzyło się na rynku w 2019 r. i niewątpliwie miały one wpływ na rynek prywatnej opieki medycznej w Polsce. Jak mówi w rozmowie z PMR Artur Białkowski, członek zarządu Medicover sp. z o.o., dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych, po raz pierwszy od lat wsparcie rządowe i instytucji publicznych przyczyniło się w tak dużym stopniu do rozwoju usług telemedycznych w Polsce.

Telemedycyna na rynku prywatnej opieki medycznej

Dostęp do e-recepty, do internetowego konta pacjenta, możliwość wystawiania e-recept i e-zwolnień dało prywatnym dostawcom wiele możliwości do świadczenia usług telemedycznych.

– Sektor publiczny zaczął promować tego typu rozwiązania, co przekłada się bezpośrednio na percepcję społeczeństwa. Skoro NFZ promuje tego typu usługi, to dla wielu pacjentów jest gwarancją, że faktyczne stanowią one, pełnowartościowe rozwiązanie zdrowotne, czy konsultację medyczną – podkreśla w rozmowie z PMR Artur Białkowski, członek zarządu Medicover sp. z o.o., dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych.

Pozytywnie na rozwój usług zdalnej opieki medycznej w grupie Medicover wpłynęła również współpraca z KIR. Pozwoliło to na zdalną autoryzację poprzez mojeID i możliwość założenia konta na platformie telemedycznej online bez wizyty w placówce. Medicover w 2019 r. udzielił łącznie blisko 3 mln usług i porad telemedycznych, w tym: kontakt telefoniczny, czat on-line, czy porada przez e-mail. Co więcej, epidemia koronawirusa wpłynęła na kilkunastokrotne wzrosty liczby porad telemedycznych udzielanych przez Medicover w pierwszym kwartale 2020 r.

– Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa Medicover nie zawiesił świadczenia usług stacjonarnych, jednak zachęcał wszystkich pacjentów do korzystania z usług telemedycznych. Przed wizytą fizyczną przeprowadzano wywiad, czy ze względu na bezpieczeństwo, pacjenci nie byliby skłonni zamienić wizyty w centrum na usługę telemedyczną – okazało się, że 70% pacjentów zamieniało rodzaj wybranego świadczenia. Warto zaznaczyć, że NPS, czyli wskaźnik mówiący o zadowoleniu i chęci polecenia usług innym osobom, po wizytach telemedycznych Medicover jest na poziomie 83 – wyjaśnia dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych w Medicover.

Rynek prywatnej opieki medycznej niewątpliwie odczuje efekty związane z epidemią koronawirusa – zwłaszcza usługi FFS

Po wciąż solidnym wzroście gospodarczym w 2019 r. (w ujęciu realnym 4,0%, r/r), na skutek szerzącej się pandemii, rosnącej niepewności w otoczeniu zewnętrznym, jak i pogarszającej się sytuacji wewnętrznej, spodziewamy się spadku PKB w bieżącym roku. W pierwszej fazie rozwoju epidemii koronawirusa, najmocniej efekty na rynku prywatnej opieki medycznej odczuły segmenty związane z działalnością FFS, w tym stomatologia czy ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Co więcej, dodatkowo płatne szczepienia medyczne były przez pewien czas zawieszone.

– Będzie ciężko zachować takie dynamiki rynku, jakie mieliśmy dotychczas. Jest szansa, że abonamenty i ubezpieczenia będą się rozwijały dynamicznie w 2020 r., bardziej w sektorze B2C niż w B2B. Im krótszy okaże się okres przestoju, tym szybciej zaczniemy wracać do normalności. Jeśli założymy optymistycznie, że pracodawcy utrzymają zatrudnienie, to jest szansa, że ten rynek tak bardzo nie ucierpi – powiedział Artur Białkowski członek zarządu Medicover sp. z o.o..

Warto zaznaczyć, że bardzo dużą część przychodów Medicover stanowią przychody B2B, czyli od pracodawców. Dlatego liczba pracowników firm wprost przekłada się na liczbę pacjentów w grupie Medicover. Jak podkreśla Artur Białkowski, efekty ewentualnych redukcji zatrudnienia w przedsiębiorstwach będą dopiero widoczne pod koniec tego roku. Jeśli będzie druga fala epidemii to te skutki będą poważniejsze.

Plany rozwoju Medicover

Medicover planuje rozwój usług w obszarze platform telemedycznych, w tym m. in. rozwój zdalnej diagnostyki. Obecnie firma oferuje możliwość np. przesłania zdjęcia zmiany skórnej do dermatologa. Jeśli lekarz na jego podstawie jest w stanie ocenić zmianę – może zalecić leczenie zdalnie. W grupie Medicover rozwijane są również obszary prozdrowotne, w tym pakiety sportowe OK System, obejmujące m. in. treningi online, czy rozwiązania dietetyczne. Zdaniem Artura Białkowskiego, zdrowie to nie tylko medycyna – buduje je cały styl życia – to jak się odżywiamy, jak się ruszamy i jak funkcjonujemy na co dzień.

– Jeśli chodzi o rozwój organiczny Medicover, to musimy poczekać na to, co wydarzy się na rynku oraz ilu będziemy mieć pacjentów pod opieką w perspektywie kolejnych miesięcy. Obecnie ciężko jest podejmować decyzje o inwestycji lub nie, ale będziemy reagować szybko w zależności od tego jak zareaguje cała gospodarka – dodaje Artur Białkowski.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *