AstraZeneca przejmie Alexion

pieniadze i leki

Ten post dostępny jest także w języku: English

W grudniu 2020 r. koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że przystąpił do umowy nabycia firmy farmaceutycznej Alexion. Wartość transakcji to 39 mld $. Finalizacja transakcji ma nastąpić w III kw. 2021 r.

AstraZeneca przejmie Alexion za 39 mld $

12 grudnia 2020 r. spółka farmaceutyczna AstraZeneca poinformowała, że przystąpiła do umowy kupna firmy biofarmaceutycznej specjalizującej się w tworzeniu terapii na choroby rzadkie, Alexion. Finalizacja transakcji, która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez odpowiednie urzędy regulacyjne, ma nastąpić w III kw. 2021 r., a jej wartość to 39 mld $.

AstraZeneca i Alexion będą kontynuować prace nad 11 molekułami w fazie rozwoju, nad którymi pracował Alexion.

Przejęcie wzmocni AstraZeneca w dziedzinie immunologii

Alexion jest firmą biofarmaceutyczną zajmującą się tworzeniem terapii dla osób cierpiących na choroby rzadkie. Do portfolio produktowego Alexion należy m.in. Soliris (ekulizumab), jeden z najdroższych leków na świecie. W Polsce jest on refundowany od 2018 r. i dostępny dla pacjentów w ramach dwóch programów: ,,Leczenie atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego” i ,,Leczenie nocnej napadowej hemoglobinurii”.

Przejęcie pozwoli AstraZeneca na zwiększenie obecności w dziedzinie immunologii.

AstraZeneca jest jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie, a w Polsce obecna jest od 1992 r. (wtedy powołano polskie przedstawiciwlsto firmy Astra, a po konsolidacji z firmą Zeneca w 1999 r. firma działa w Polsce pod nazwą AstraZeneca Pharma Poland). AstraZeneca na świecie zatrudnia około 82 tys. osób, z czego ponad 2 tys. w Polsce. Jej leki dostępne są w ponad 100 krajach na świecie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *