Aurobindo sfinalizowało przejęcie Apotex

Ten post dostępny jest także w języku: English

W lutym 2019 r. indyjska Aurobindo, poprzez spółkę Agile Pharma, sfinalizowała przejęcie działalności komercyjnej firmy Apotex International. Transakcja ta dotyczy pięciu europejskich krajów, w tym także Polski. Jej wartość to 74 mln euro.

Strony podpisały wiążącą umowę przejęcia w lipcu 2018 r. Objęła ona produkty znaki towarowe, uprawnienia i licencje, a także infrastrukturę i personel w Polsce, Czechach, Holandii, Hiszpanii i Belgii. Finalizacja transakcji była uzależniona od zgody urzędów antymonopolowych. W Polsce UOKiK taką zgodę wydał w listopadzie.

Przejęcie objęło portfolio ponad 200 leków Rx i 88 produktów OTC. Całkowita wartość sprzedaży tych produktów pomiędzy kwietniem 2017 r. a marcem 2018 r. wyniosła 133 mln euro. W analogicznym okresie sprzedaż Aurobindo w Europie wyniosła 577 mln euro. Dodatkowo, przedmiotem transakcji jest także portfel ponad 20 produktów, które będą wprowadzone na rynek w ciągu najbliższych dwóch lat.

Przejęcie Apotex jest zgodne z realizowaną od 2006 r. strategią Aurobindo. Polega ona na rozwoju i dywersyfikacji działań w Europie. W 2014 r. spółka przejęła działalność Actavis w 7 krajach  Europy Zachodniej. Trzy lata później nabyła natomiast portugalską Generis Farmaceutica. Ogółem, przed przejęciem Apotex, Aurobindo było obecne w 9 europejskich krajach. Teraz, zarówno w Polsce, jak i w Czechach, spółka stanie się jednym w 15 największych producentów w segmencie leków generycznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *