Badanie PMR: 31% osób aktywnych kupuje odżywki w sklepach

Ten post dostępny jest także w języku: English

Odżywki i suplementy diety przeznaczone dla osób aktywnie spędzających czas kupuje jedna na osiem osób. Aż jedna trzecia Polaków, którzy stosują te produkty, kupuje je w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, wynika z badania przeprowadzonego przez PMR. Ze względu na dostępność takich placówek, najczęściej zakupu w specjalistycznym sklepie ogólnodostępnym dokonują mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (53% w porównaniu do wskazań na poziomie 31% dla tego kanału).

Co ciekawe, duży odsetek osób kupuje suplementy diety i odżywki na siłowniach i w fitness clubach.  Do takiego miejsca zakupu przyznaje się prawie jedna trzecia użytkowników takich produktów (27%). Dwa razy częściej na siłowniach odżywki kupują mężczyźni niż kobiety. Najczęściej są to osoby do 34 roku życia, mieszkańcy mniejszych miast i osoby o wykształceniu podstawowym. Mężczyźni kupują zdecydowanie częściej odżywki również w aptekach i sklepach internetowych.

Apteka stacjonarna nie jest popularnym miejscem zakupu odżywek stosowanych w sporcie. Do zakupu odżywki w tym miejscu przyznaje się 8% ankietowanych. Jeżeli już, takie produkty kupują tu kobiety (13%) i osoby posiadające w gospodarstwie domowym dzieci do 12 lat (21%). Co ciekawe, w aptekach kupują odżywki osoby zarabiające najmniej oraz z niższym wykształceniem. Wiązać się to może z faktem, iż apteki nie specjalizują się w tego typu produktach i w tym miejscu kupowane są głównie proste i tanie witaminy i minerały.

PMR przeprowadził badanie na przełomie listopada i grudnia 2018 r. Uczestniczyło w nim 1 000 dorosłych mieszkańców Polski. Próba była reprezentatywna. Wykorzystano technikę komputerowo wspomaganych wywiadów telefonicznych (CATI). Respondenci wypowiadali się na temat zakupów odżywek dokonanych w 12 miesiącach poprzedzających badanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *