Badanie PMR: znaczące zmniejszenie liczby badań diagnostycznych

Ten post dostępny jest także w języku:
English
W ocenie PMR, rok 2020 jest trudnym okresem dla rynku diagnostyki obrazowej w Polsce. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i kryzys całej gospodarki liczba przeprowadzanych badań jest ograniczona. W wyniku tego wartość rynku może istotnie spaść. Potwierdzają to wyniki badania PMR wśród pracowni diagnostycznych.
Przekładanie badań i ograniczona przepustowość
Ogólnie rzecz biorąc, epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w realizacji świadczeń zdrowotnych wpłynęły negatywnie zarówno na sektor prywatny, jak i publiczny. Pacjenci obawiają się zakażenia i ograniczają swoje kontakty w ramach wizyt lekarskich i badań diagnostycznych.
Lekarze, nie tylko podczas okresu lockdown, ale również i po nim, częściowo ograniczają świadczenie usług, w związku z tym nie kierują oni tylu pacjentów na badania, co w 2019 r. Ogólnie, obecnie przepływ pacjentów odbywa się wolniej ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego.
20% badanych dostrzega pozytywne skutki pandemii dla pracowni diagnostycznych
Dział badawczy firmy PMR przeprowadził w czerwcu i lipcu 2020 r. badanie wśród świadczeniodawców usług diagnostyki obrazowej w Polsce. W badaniu wzięły udział zarówno prywatne, jak i publiczne jednostki.
W przypadku pytania o pozytywne konsekwencje pandemii dla pracowni diagnostycznych tylko co piąty respondent jest w stanie wymienić jakąś korzyść. Aż 80% odpowiada, że nie ma żadnych pozytywnych konsekwencji obecnej sytuacji. W przypadku negatywnych konsekwencji dominującą odpowiedzią było ogólne zmniejszenie liczby pacjentów i liczby badań.