Bioceltix: Leki biologiczne nie tylko dla ludzi

Ten post dostępny jest także w języku: English

Bioceltix, wrocławski start-up, rozpoczyna projekt opracowywania leku biologicznego dla weterynarii. Oparty o komórki macierzyste produkt będzie przeznaczony do leczenia między innymi zapalenia stawów u koni.

Dotacja NCBR wesprze lek weterynaryjny

Projekt Bioceltix zajął 1. miejsce na najnowszej liście rankingowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Obejmuje ona projekty, które będą finansowane w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Oznacza to, że spółka otrzymała dofinansowanie w wysokości 5,1 mln zł na realizację projektu wartego ponad 7 mln zł.

Wrocławski start-up chce wejść ze swoimi lekami na rynek weterynarii, zdominowany obecnie przez leki chemiczne. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, cytowani przez wroclaw.pl, dostępne obecnie na rynku terapie powodują tylko chwilową ulgę, a wiążą się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych. Dodatkowo, w przypadku koni sportowych, leki przeciwzapalne traktowane są jako doping, co wyklucza zwierzęta ze startu w zawodach.

Cztery leki biologiczne w opracowaniu

Bioceltix opracowuje obecnie cztery leki biologiczne do stosowania u zwierząt. Wszystkie oparte są o allogeniczne komórki macierzyste. Oprócz opisanego wyżej produktu do leczenia zmian zwyrodnieniowych u koni, są to dwa leki do stosowania u psów. Znajdą one zastosowanie w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów oraz leczeniu chorób ogólnych o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym. Czwartym produktem, nad którym Bioceltix prowadzi badania jest lek dla kotów, przeznaczony do leczenia przewlekłego zapalenia jamy ustnej i dziąseł.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki w rozmowie z wroclaw.pl, rynek weterynaryjnych leków biologicznych jest obecnie w początkowej fazie rozwoju. Dopiero dwa lata temu w Europejskiej Agencji Leków (EMA) został zarejestrowany pierwszy taki produkt. Był to lek Zoetis stosowany w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Dopuszczenie do obrotu przez EMA uzyskał również lek biologiczny stosowany w leczeniu kulawizny u koni. Bioceltix również planuje przejść pełną ścieżkę rejestracyjną w EMA.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *