Blisko 600 mln zł na nowy szpital w Poznaniu

szpital kliniczny poznan

Ten post dostępny jest także w języku: English

Około 590 mln zł ma kosztować budowa nowej siedziby szpitala klinicznego w Poznaniu. Do nowego obiektu przeniesiona zostanie działalność Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego i Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego, które obecnie funkcjonują w zabytkowych budynkach.

Państwo przeznaczy na szpital 520 mln zł

Nowy szpital będzie działał jako Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny – Centrum Medycyny Interwencyjnej. We wtorek, 7 stycznia, uchwała zakładająca ustanowienie programu wieloletniego, którego celem będzie realizacja inwestycji w szpital, została przyjęta przez Radę Ministrów. W efekcie, rząd wesprze inwestycję kwotą aż 520 mln zł.

W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że obecny stan budynków, w których mieszczą się wyżej wspomniane szpitale kliniczne zagraża ich funkcjonowaniu. Obiekty nie spełniają bowiem standardów technicznych, a z uwagi na ich zabytkowy charakter nie jest możliwe ich dostosowanie do warunków i standardów określonych przepisami prawa. Dodatkowo, ich utrzymanie generuje coraz większe koszty, co ogranicza rozwój placówek i dostępność świadczeń medycznych dla pacjentów.

Budynek powstanie do 2025 r.

Do nowego szpitala ma zostać przeniesiona działalność Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego (z ul. Długiej) i Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego (z ul. Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego). Nowa inwestycja ma przede wszystkim zapewnić większą dostępność do nowoczesnych form diagnostyki i terapii oraz zwiększyć liczbę procedur wysokospecjalistycznych. Placówka chce również postawić na rozwój opieki ambulatoryjnej przez przeniesienie ciężaru z leczenia szpitalnego na ambulatoryjne i jednodniowe formy udzielania świadczeń.

Dodatkowo, integracja pozwoli to na zredukowanie kosztów działalności placówek, poprzez wspólne wykorzystanie SOR, diagnostyki, sterylizatorni, infrastruktury technicznej, administracji i zarządu. Warto podkreślić, że w chwili obecnej żaden szpital Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nie posiada Specjalistycznego Oddziału Ratunkowego. Ponadto pomieszczenia izby przyjęć w szpitalu przy ul. Grunwaldzkiej nie spełniają wymagań stawianych dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zaś budynek nie pozwala na dostosowanie go do odpowiednich norm. 

Obiekt ma być gotowy w 2025 r. i ma liczyć 1 150 łóżek. Głównymi profilami działalności będą choroby serca i naczyń, choroby wewnętrzne, chirurgia, ortopedia i neurologia. Założeniem inwestora jest połączenie nowego budynku, z istniejącymi już, należącymi do UM, budynkami przy ul. Przybyszewskiego. To kolejna znacząca inwestycja ogłoszona przez szpital publiczny w ostatnich miesiącach. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Fot.: czsk.edu.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *