Brakuje ponad 100 leków w Polsce – za wszystko obwiniane są Chiny

leki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w prasie w Polsce brakuje ponad 100 leków. Wszystko wskazuje na to, że problem będzie się pogłębiał i w najbliższym czasie ceny części leków pójdą w górę.

Chiny zamykają fabryki wytwarzające surowce do produkcji leków

Chińskie władze w ostatnim czasie podjęły decyzję w sprawie zamknięcie części fabryk zajmujących się wytwarzaniem substancji farmaceutycznych. Wszystko ze względów ekologicznych. W związku z brakiem surowca część producentów leków może mieć kłopoty. Najbardziej zagrożone są mniejsze firmy farmaceutyczne, które swoją produkcję opierają na chińskich surowcach.

Jak wynika z danych Dziennika Gazeta Prawna, aż 80% substancji czynnych stosowanych do produkcji na rynku farmaceutycznym w Polsce pochodzi właśnie z Chin. W wyniku wstrzymania dostaw przez Chiny w Polsce brakuje leków stosowanych przede wszystkim w terapiach cukrzycy, tarczycy, serca, jak również preparatów przeciwbólowych.

Firmy farmaceutyczne powinny zadbać o dywersyfikację źródeł dostaw surowców do produkcji leków

Firmy farmaceutyczne przewidują, że problem w najbliższym czasie będzie się pogłębiał. Chiny od dawna zapowiadały wprowadzenie restrykcji w kwestiach ochrony środowiska. Można się zatem spodziewać, że będą podejmować dalsze działania w kierunku ograniczenia produkcji surowców farmaceutycznych.

Zdaniem Magdaleny Rzeszotalskiej z Polpharmy: „sytuacja w Chinach może wpływać na kompleksowość zarządzania łańcuchem dostaw i ceny rynkowe surowców oraz potencjalny wzrost kosztów produkcji leków”. Polpharma od dawna dywersyfikuje źródła zakupów surowców i półproduktów. Jednak na rynku funkcjonuje duża grupa producentów, bazujących na surowcach dostarczanych wyłącznie z Chin. Taki model dotychczas przynosił znaczne oszczędności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *