Branża farmaceutyczna tnie wydatki reklamowe

digital marketing reklama

Ten post dostępny jest także w języku: English

W pierwszej połowie 2019 r. wartość rynku reklamowego netto w Polsce wyniosła 4,73 mld zł. Branża farmaceutyczna pozostała drugim największym reklamodawcą, po sektorze handlu, ale zanotowała spadek wydatków o 3,2%. Największe wydatki na reklamę, tradycyjnie już, poniósł Aflofarm.

Farmacja ogranicza wydatki zwłaszcza w prasie

Jak wynika z danych Starcom, wydatki na reklamę branży farmaceutycznej (segment „Produkty farmaceutyczne i leki”) wyniosły w pierwszej połowie 2019 r. blisko 540 mln zł netto. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. stanowiło to spadek o 3,2%. Spadek wydatków reklamowych był najwyższy w dziennikach (36,5%), magazynach (31,2%) i kanale radiowym (11,4%).

Sektor farmaceutyczny był jedynym spośród pięciu największych sektorów, który ograniczył wydatki reklamowe. Wydatki w segmencie handlu wzrosły nieznacznie (0,9%), natomiast trzeci w rankingu sektor żywności zanotował wzrost o blisko 6%. Ogółem, rynek reklamy netto wzrósł o 1,2%. W pierwszej połowie 2018 r., dla porównania, dynamika przekroczyła 9%.

Oznaki spadku aktywności reklamowej producentów farmaceutycznych widać było już w 2018 r. Wówczas wydatki reklamowe farmacji co prawda wzrosły, ale dużo wolniej niż rynek ogółem (3,6% w porównaniu do 7,8%).

Aflofarm największym reklamodawcą

Od wielu już lat Aflofarm jest liderem wydatków reklamowych nie tylko w branży farmaceutycznej, ale na całym rynku reklamowym. W pierwszej połowie 2019 r. spółka utrzymała czołową pozycję, chociaż ograniczyła wydatki o 15,3%, według danych Kantar Media. Cennikowo wyniosły one 812 mln zł (media tradycyjne, bez mediów internetowych).

Spośród 10 największych reklamodawców oprócz Aflofarmu wydatki zredukował tylko Natur Produkt Zdrovit. Po spadku o 6%, wyniosły one 298 mln zł. W gronie największych reklamodawców znalazła się również firma USP Zdrowie. Zwiększyła ona wydatki na reklamę o 19%, do 280 mln zł.

Starcom interpretuje wydatki firm na reklamę biorąc pod uwagę udzielane firmom rabaty. Kanar Media podaje wysokość wydatków reklamowych w ujęciu cennikowym, a wiec bez uwzględniania indywidualnie udzielanych rabatów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *