Cardiomatics pozyskuje 12,5 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji do analizy EKG

Cardiomatics

Ten post dostępny jest także w języku: English

Cardiomatics, spółka tworząca narzędzie AI służące do analizy EKG, pozyskała 12,5 mln zł finansowania. Z tego 8,5 mln zł pozyskano z rundy seed prowadzonej przez czeski fundusz KAYA VC, który w swoim portfolio ma m.in. Rohlik, Booksy i DocPlanner. Dodatkowe 4 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rundzie uczestniczyły również fundusze Nina Capital (Hiszpania), Innovation Nest (Polska) oraz Nova Capital (Włochy).

Cardiomatics, założona w 2017 roku, rozwija metody sztucznej inteligencji, które ułatwiają personelowi medycznemu analizę elektrokardiogramu (EKG). Lekarze mogą używać tego narzędzia do wykrywania i analizowania nieprawidłowości w pracy serca, które mogą wskazywać na choroby układu krążenia. Uzyskanie raportu odbywa się bez angażowania specjalisty, co jest bardzo pomocne, ponieważ analiza EKG w dzisiejszych czasach nadal w dużej mierze opiera się na ręcznej pracy lekarzy w oparciu o ich wieloletnie doświadczenie. Do tej pory, od momentu uruchomienia w 2018 roku, system komercyjnie przeanalizował badania od kilkudziesięciu tysięcy pacjentów w różnych krajach Europy, natomiast od stycznia z systemu korzystają również pacjenci w Polsce dzięki współpracy z siecią klinik American Heart of Poland.

Warto zaznaczyć, że Cardiomatics uzyskał certyfikat wyrobu medycznego dla oprogramowania chmurowego z elementami AI. Rozwiązanie nie wymaga żadnych zmian w wyposażeniu placówki medycznej i współpracuje z większością dostępnych na rynku rejestratorów EKG. Oprogramowanie jest również zgodne z Health Insurance Portability and Accountability Act (HIPAA).

Fundusze zostaną wykorzystane na dalszy rozwój produktu, umocnienie pozycji na kluczowych rynkach oraz przygotowanie produktu do dalszej ekspansji międzynarodowej. Obecnie oprogramowanie jest wykorzystywane m.in. przez Uniwersytet w Bazylei, Uniwersytet w Kopenhadze i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *