Ciąża+ jeszcze w tym roku

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jeszcze w 2019 r. ma ruszyć rządowy program Ciąża+, który gwarantował będzie bezpłatny dostęp do leków dla kobiet w ciąży. Projekt ustawy, która wprowadzi program, uzyskał pozytywną opinię Komitetu Społecznego RM. Obecnie ustawa jest procedowana w Komitecie Stałym RM.

Jak poinformowała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wykaz leków ze specjalnej grupy „C” znajdzie się w rozporządzaniu MZ. Ma on zawierać wyłącznie leki na receptę. Na liście umieszczone będą m.in. leki na nadciśnienie, cukrzycę ciążową czy tez podtrzymujące ciążę. Rekomendacji leków do wykazu mają dokonać m.in. konsultanci krajowi i towarzystwa naukowe.

Bezpłatne leki będzie mógł przepisać zarówno ginekolog-położnik, jak i lekarz POZ.

W 2019 r. rząd przeznaczy na program 20 mln zł, według wstępnych szacunków.

Przypomnijmy, że to Ciąża+ to kolejny program bezpłatnych leków wprowadzony w ostatnich latach. We wrześniu 2016 r. wszedł bowiem w życie analogiczny projekt dla seniorów – Leki 75+.  Wykaz leków dla seniorów zawiera głównie leki stosowane w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. W 2018 r. wydatki MZ na refundację leków w tym programie miały wynieść ponad 600 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *