Covid-19: polski startup genXone z nową metodą sekwencjonowania wirusa

genXone

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowa metoda sekwencjonowania SARS-CoV-2 pomogła wykryć wariant Delta, który nie mógł być zidentyfikowany przy użyciu starszej technologii NGS. Obecnie polski startup genXone wykorzystuje najnowszą technologię w dziedzinie diagnostyki, dzięki której sekwencjonowanych jest ok. 70% koronawirusów w Polsce.

Jak zaznacza prof. nadzw. dr hab. Jakub Swadźba, prezes firmy Diagnostyka SA oraz członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, pandemia wpłynęła na przyspieszony rozwój technologii diagnostycznych, szczególnie tych związanych z biologią molekularną. Kiedyś sekwencjonowanie DNA było kosztownym i czasochłonnych procesem, a dzięki NGS diagnostycy mogą przeprowadzać go w ciągu kilku godzin. Koszty takiego sekwencjonowania wahają się od ok. 200 do 1000 dolarów.

Bez postępów w dziedzinie genetyki wirusów najprawdopodobniej nie doszłoby do odkrycia wariantu Delta. Prof. Swadźba podkreśla, że właśnie w Polsce po raz pierwszy na świecie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, a przyczyniło się do tego zastosowanie innowacyjnej metody sekwencjonowania nanoporowego.

Startup genXone wykorzystuje innowacyjną technologię

Jak wyjaśnia prezes firmy Diagnostyka SA, odkrycie wariantu delta nie byłoby możliwe z wykorzystaniem starszej technologii NGS. W wariancie delta brakuje ok. 1 tys. nukleotydów, a identyfikacja tych braków możliwa jest tylko w przypadku odczytania bardzo dużych fragmentów DNA. Pozwala na to nowa metoda, która wykorzystuje pole magnetyczne, dzięki któremu sieć DNA przechodzi przez specjalny por i dochodzi do jej odchylenia. Prof. Swadźba, który jest również wiceprezesem startupu genXone, zaznacza, że nowa technologia sekwencjonowania powstała w Wielkiej Brytanii, ale to właśnie genXone wprowadził to rozwiązanie na polski rynek. Obecnie dzięki nowej metodzie sekwencjonuje się ok. 70% koronawirusów w Polsce.

Firma jest partnerem komercyjnym Oxford Nanopore Technologies i uruchomiła pierwsze w Polsce licencjonowane laboratorium wykorzystujące technologię sekwencjonowania nanoporowego. Laboratorium pozwala na użycie nowej metody w różnych dziedzinach, m.in. w nauce, biznesie i medycynie.

Rozwój diagnostyki laboratoryjnej wesprze pacjentów onkologicznych?

Prof. Swadźba dodaje również, że dzięki postępom technologii wykorzystywanych w diagnostyce laboratoryjnej możliwa jest poprawa wykrywania chorób nowotworowych. Dzieje się tak za sprawą rozwoju badań genetycznych, które z kolei wiążą się z medycyną spersonalizowaną. Badanie specjalnych genów pozwala zastosować innowacyjne terapie, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów onkologicznych.

Podobne wpisy