Covid-19: w 2022 r. będzie potrzebna nowa szczepionka

Paxlovid: nowy lek na COVID-19 przechodzi badania kliniczne

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowe warianty Covid-19 sprawiają, że naukowcy stale poszukują rozwiązań, które pozwolą skutecznie ochronić jak największą liczbę osób przed poważnymi powikłaniami w przypadku zakażenia wirusem. Prezes BioNTech ogłosił, że trzeba opracować nową formułę szczepionki, która będzie skuteczniej zabezpieczać przed nowymi mutacjami choroby, które najprawdopodobniej pojawią się już w 2022 r.

BioNTech to niemiecka firma, która we współpracy z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19. Zabezpiecza ona osoby zaszczepione również przed obecnymi wariantami Covid-19, ponieważ nie różnią się one od mutacji podstawowej na tyle, by móc obejść system immunologiczny pacjentów. Jednak jak zaznacza prezes BioNTech, Ugur Sahin, już w połowie 2022 r. mogą pojawić się takie warianty wirusa, które staną się odporne na obecnie podawaną szczepionkę. Jego zdaniem ewolucja wirusa dopiero się zaczęła, a wyniki tych zmian poznamy zapewne już w przyszłym roku.

Obecnie w wielu krajach trwają kampanie zachęcające do skorzystania ze szczepień, a w Polsce mogą z nich skorzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci w wieku powyżej 12 lat. We wrześniu 2021 r. firmy BioNTech i Pfizer przedstawiły amerykańskim organom regulacyjnym wstępne dane dotyczące stosowania szczepionki u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. W przypadku dzieci z tej grupy wiekowej podawana będzie zmniejszona dawka preparatu, która wyniesie ok. jednej trzeciej dawki przyjmowanej przez osoby dorosłe.

Podobne wpisy