Czy będą problemy ze szczepieniem przeciwko grypie?

Szczepienie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Szczepionki przeciwko grypie nie będą dostępne w obrocie komercyjnym, a za ich dystrybucję w tym roku będzie odpowiedzialna Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W ubiegłym roku przychodnie otrzymały dostawy szczepionek z RARS dopiero w grudniu, dlatego pojawia się obawa, że sytuacja może się powtórzyć.

W sezonie szczepień przeciwko grypie 2021/2022, zarówno pacjenci, jak i inni świadczeniobiorcy, tacy jak lekarze POZ nie będą mogli samodzielnie zamówić szczepionek, ponieważ za wszystkie zamówienia oraz ich dystrybucję odpowiadać będzie RARS. Już w 2020 r. pojawiła się informacja, że ilości szczepionek, jakie otrzymają kraje Unii Europejskiej, zależeć będą od ich wcześniejszych zamówień oraz odsetka osób zaszczepionych w poprzednich latach. Zgodnie z takimi ustaleniami Polska może otrzymać 2-3 miliona dawek, ponieważ regularnie szczepi 3-4% ludności.

W ubiegłych latach za negocjowanie cen szczepionek z hurtowniami farmaceutycznymi odpowiedzialna była Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, która zrzesza lekarzy rodzinnych. Jednak, jak podaje jeden z lekarzy specjalistów, w tym roku Porozumienie Zielonogórskie nie otrzymało żadnych zamówień. Martwić może również fakt, że okres szczepień przeciwko grypie przypada na wrzesień i październik, a w przypadku braku zamówień na koniec sierpnia, istnieje możliwość braku dostaw szczepionek w odpowiednim terminie.

Już w ubiegłym roku pojawiły się problemy z dostępnością szczepionek. Pomimo ogromnego zainteresowania, preparatu nie można było dostać ani w aptekach, ani w hurtowniach. Popyt na szczepionki został prawdopodobnie zwiększony przez pandemię Covid-19, która rozwinęła świadomość społeczeństwa odnośnie profilaktyki szczepień oraz apele lekarzy, aby przeciwko grypie zaszczepić szczególnie osoby starsze. Co ciekawe, w 2020 r. odnotowano w Polsce najniższą liczbę zachorowań na grypę od 2013 r. Taki spadek zakażeń związany był m.in. z wprowadzeniem reżimu sanitarnego z powodu pandemii koronawirusa.

Ponieważ w tym roku nie będzie możliwości nabycia szczepionek na wolnym rynku, pacjenci będą musieli liczyć na dostawy zorganizowane przez rząd, których zamówienia odbywają się za pośrednictwem NFZ. Jak na razie jedyną informacją z Funduszu jest mail wysłany do POZ-etów ws. modelu dystrybucji szczepionek, w którym nie przekazano, kiedy można spodziewać się pierwszych dostaw preparatów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *