Czy w Polsce brakuje lekarzy rodzinnych?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak wynika z danych PMR, w skali Polski, w każdym powiecie działają co najmniej cztery poradnie POZ. Jest to naturalne, biorąc pod uwagę doraźny charakter świadczeń, których udzielają. Istnieją jednak obszary gdzie nasycenie poradniami znacznie odbiega od średniej. Warto zaznaczyć, że dostęp do lekarzy rodzinnych jest świadczeniem gwarantowanym.

Poradnie POZ są najliczniej występującymi w skali Polski poradniami. Ich liczba jest najwyższa w największych miastach wojewódzkich. Najwięcej poradni POZ znajduje się w leżących na Podkarpaciu powiatach leskim i brzozowskim. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców jest ich jednak najmniej w województwie wielkopolskim.

Generalnie, wskaźnik nasycenia takimi poradniami osiąga najwyższą wartość w powiatach niemiejskich. Aczkolwiek, miastami na prawach powiatu o najwyższym nasyceniu są Koszalin i Zamość. Mimo że w powiecie poznańskim nasycenie poradniami w przeliczeniu na tys. mieszkańców jest jednym z najniższych, ilościowo znajduje się tam najwięcej poradni POZ spośród powiatów niemiejskich.

Źródło: PMR, 2018

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *