Czy leki wykorzystujące komórki macierzyste pomogą psom?

Zwierzęta

Ten post dostępny jest także w języku: English

Komórki macierzyste miały być złotym środkiem w medycynie regeneracyjnej i są one wykorzystywane w terapiach eksperymentalnych u ludzi. Możliwe jednak, że skorzystają z nich również zwierzęta, które często cierpią na choroby o podłożu autoimmunologicznym. Obiecującym produktem jest lek na zapalenie stawów firmy Bioceltix, który wkrótce zostanie przebadany klinicznie.

Na zapalenie stawów, które jest przyczyną chronicznego bólu, choruje co czwarty pies, a nowy lek polskiej firmy Bioceltix pozwoli na wykorzystanie innowacyjnych terapii w weterynarii. Jak tłumaczy dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu firmy Bioceltix, lek jest obecnie na etapie badań bezpieczeństwa, które można porównać do pierwszej fazy badań klinicznych u ludzi. Ma on zakończyć się jeszcze w tym roku, a w 2022 r. firma planuje przejść do badań skuteczności, czyli właściwych badań klinicznych. Na ich podstawie firma złoży wniosek o rejestrację produktu.

Leki dla ludzi już nie będą podawane zwierzętom?

Jak tłumaczy Paweł Wielgus, rynek leków dla ludzi rozwinął się znacznie szybciej niż rynek leków weterynaryjnych, dlatego często weterynarze musieli podawać zwierzętom ludzkie leki. Jednak wraz z pojawianiem się na rynku nowych preparatów dla zwierząt, odchodzi się powoli od stosowania ludzkich leków w terapiach zwierząt. Warto podkreślić, że wiele popularnych leków jest szkodliwych dla zwierząt, a taka sytuacja ma miejsce w przypadku ibuprofenu i paracetamolu, które są niebezpieczne zarówno dla psów, jak i kotów. Podobnie jest w przypadku leczenia herpeswirusa, który wywołuje u ludzi opryszczkę, a u kotów tzw. koci katar. Acyklowir, który jest skuteczny u ludzi, jest substancją szkodliwą dla kotów. Nie można stworzyć leków, które będą tak samo bezpieczne i skuteczne dla wszystkich gatunków, np. ludzi, psów i kotów, dlatego też rynek weterynarii dąży do specjalizacji.

Komórki macierzyste w leczeniu zwierząt?

Firma Bioceltix do produkcji swoich leków wykorzystuje mezenchymalne komórki macierzyste, czyli takie, chociaż które nie mają umiejętności różnicowania w dowolną tkankę, mają zdolność immunomodulacji, co pozwala na ingerencję w układ immunologiczny gospodarza. Dzięki takiej umiejętności komórki zachowują się inaczej u różnych pacjentów, np. produkując substancje, które pozwalają wyhamować stan zapalny. Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób, ale każda terapia musi być wcześniej szczegółowo przebadana, aby udowodnić jej skuteczność i bezpieczeństwo.

Bioceltix zajmuje się tworzeniem leków na zapalenia stawów u psów, na które choruje co czwarty lub co piąty pies. Firma bada również możliwość użycia mezenchymalnych komórek macierzystych w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Na takie schorzenie cierpi co piąty lub co szósty pies.

Podobne wpisy