Czy to rewolucja w leczeniu tarczycy?

This post is also available in: English

Według WHO problemy tarczycy to już choroba cywilizacyjna. Statystycznie podaje się, że nawet 4% populacji światowej dotyczy niedoczynność tarczycy, w tym Hashimoto. Według Medicover w Polsce problemy w funkcjonowaniu tarczycy może mieć co piąta osoba. W odpowiedzi na to powstała aplikacja, która ma wesprzeć pacjentów w jej leczeniu.

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy bazą naszego organizmu

Aplikacja Hashiona to rozwiązanie, które w zamyśle ma umożliwić wczesne diagnozowanie problemów tarczycy w społeczeństwie. Rozwiązanie nie dość, że umożliwi rejestrowanie codziennych nawyków, ma również działać jako platforma do komunikowania się pomiędzy sobą pacjentów z podobnymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, aplikacja umożliwi konsultację z endokrynologami, a więc połączy telemedycynę, wiedzę i edukację z samo-śledzeniem codziennych aktywności, przyjmowaniem leków czy badaniami.

Aplikacja docelowo ma posłużyć w opracowaniu skutecznych metod leczenia tarczycy. Będzie ona bazą wiedzy na temat reakcji poszczególnych pacjentów na różne terapie. W związku z tym zespół tworzący aplikację planuje nawiązanie współpracy z ośrodkami badawczymi i wspieracie rozwoju nauki. Aplikacja na rynku globalnym ma być dostępna od września 2020 r.

Przyszłość w leczeniu

Endokrynolodzy dzięki wsparcia w postaci aplikacji będą mieli możliwość śledzenia poszczególnych symptomów choroby rejestrowanych przez pacjentów. Ponadto, możliwe będzie powiązanie codziennych zwyczajów, takich jak długość snu, aktywność sportowa, odżywianie czy ilość spożywanych płynów z rozwojem choroby tarczycy. Aplikacja ma też pomóc w doborze odpowiedniej dawki leków, np. lewotyroksyny, której uszkodzona tarczyca nie produkuje w wystarczającej ilości.

To nie jedyna nowość w leczeniu tarczycy. Przykładowo, w sierpniu, w krakowskim Szpitalu na Klinach powstało Centrum Leczenia Tarczycy, które oferuje diagnostykę oraz leczenie ambulatoryjne i operacyjne pacjentów ze schorzeniami układu endokrynnego (tarczycy, przytarczyc, nadnerczy oraz przysadki mózgowej), ze szczególnym uwzględnieniem onkologii endokrynologicznej. Szpital należy do firmy Neo Hospital sp. z o.o. sp. k.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.