Da Vita chce przejąć stacje dializ B. Braun Avitum

da vita stacja dializ

Ten post dostępny jest także w języku: English

Da Vita, jeden z czołowych globalnych graczy w segmencie nefrologii, chce przejąć polskie stacje dializ od B. Braun Avitum. Spółka wystąpiła w tym celu o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK).

Da Vita chce dogonić Fresenius

W październiku polski oddział B. Braun Avitum dokonał podziału swojej działalności. Stacje dializ, poradnie nefrologiczne i oddział nefrologii mają trafić do nowopowołanej spółki Dravis. To właśnie ją chce przejąć polski oddział Da Vita HealthCare Partners, globalnego potentata w zakresie nefrologii.

Da Vita swoją działalność prowadzi w Stanach Zjednoczonych (gdzie ma 40% udział w rynku) i dziewięciu innych państwach. Łącznie posiada 2,5 tys. stacji dializ. Oprócz Polski, gdzie ma 50 stacji dializ, w Europie działa również w Wielkiej Brytanii, Portugalii oraz Niemczech. W 2018 r. przychody Da Vita w Polsce wyniosły 141 mln zł, przy zysku netto blisko 5 mln zł.

B. Braun Avitum prowadzi w Polsce 19 stacji dializ. Łączne przychody spółki w 2018 r. wyniosły 145 mln zł. W planie podziału podano natomiast, że wartość rynkowa wydzielanej części to około 112 mln zł.

Konsolidacja rynku postepuje

Jeśli Da Vita otrzyma zgodę UOKiK na przejęcie B. Braun, będzie prowadzić w Polsce już 69 stacji dializ. To niemal tyle, ile Fresenius Nephrocare, który ma 72 stacje. Oznacza to, że łącznie obaj gracze będą kontrolować około połowę polskiego rynku dializ, pod względem liczby placówek.

To kolejna znacząca transakcja na rynku firm medycznych w Polsce w ostatnich miesiącach. O innych akwizycjach i inwestycjach szerzej pisaliśmy tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *