Dieta Mamy – MZ chce lepiej karmić na porodówkach

zdrowy posilek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić jakość żywienia w polskich szpitalach. W październiku 2019 r. planuje ruszyć z pilotażem programu dla kobiet w ciąży i po porodzie – Dieta Mamy. Na ten cel przeznaczy 50 mln zł.

Niska jakość żywienia w szpitalach

Na początku lipca do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia MZ w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Z projektem można zapoznać się tutaj. Jego głównym celem jest poprawa jakości żywienia hospitalizowanych kobiet, zarówno w ciąży, jak i w okresie poporodowym. W uzasadnieniu do rozporządzenia, MZ zauważa bowiem, że w chwili obecnej szpitale nie zapewniają takim pacjentkom specjalnie dobranej dla ich potrzeb diety. Kobiety otrzymują standardowe posiłki, które często są niewystarczającej jakości. Słabą jakość żywienia potwierdzają również wyniki kontroli NIK.

50 mln zł na program Dieta Mamy

Aby poprawić jakość posiłków, Ministerstwo chce zwiększyć dzienną stawkę żywieniową – placówki biorące udział w pilotażu dostaną na ten cel 18,2 zł (obecna stawka to około 14 zł). Łączne koszty pilotażu wyniosą około 50 mln zł.

W pilotażu będzie mógł wziąć udział każdy szpital realizujący w ramach kontraktu z NFZ świadczenia na oddziałach o profilu ginekologicznym, położniczym lub neonatologicznym (w tym również ginekologii onkologicznej i patologii ciąży). Pilotaż będzie trwał 2 lata, a umowy z placówkami będą podpisywane na co najmniej rok.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *