Dzieci z nowotworami wciąż bez terapii protonowej

smutna dziewczyna

Ten post dostępny jest także w języku: English

Chociaż w Krakowie działa jedyny w Polsce ośrodek oferujący leczenie nowotworów przy pomocy terapii protonowej, z jego usług nie mogą korzystać dzieci. Centrum Cyklotronowe (CCB IFJ) od marca szuka bowiem podwykonawców dla pacjentów pediatrycznych.

Centrum Cyklotronowe nie leczy już dzieci

Konkurs na leczenie protonowe został podpisany przez NFZ z Centrum Onkologii w Krakowie. Centrum zajmuje się kwalifikacją do terapii osób dorosłych (i ci nadal przechodzą terapię protonową), natomiast podwykonawcą w zakresie pacjentów pediatrycznych był Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (USD). W marcu tego roku kontrakt dobiegł jednak końca, a nowego podwykonawcy od tego czasu nie udało się znaleźć. Obecnie CCB przedłużyło konkurs na świadczenie leczenia dzieci protonami już po raz dziewiąty.

Co więcej, jak informuje PAP, ze względów formalnych nie ma również możliwości komercyjnej realizacji świadczeń w CCB. Wszystko dlatego, że Centrum Cyklotronowe jest jednostką naukową, nie medyczną. W efekcie, polscy mali pacjenci, pomimo zainstalowania w Polsce odpowiedniego sprzętu, muszą wyjeżdżać na leczenie zagraniczne. Finansowane jest ono najczęściej ze zbiórek.

Stan pacjentów nie pozwala na leczenie poza szpitalem

To, że placówka z Bronowic jest jednostką naukową jest również jedną z głównych przyczyn tego, że pacjentów nie chce posyłać tam USD. Jak poinformował szpital w oficjalnym oświadczeniu, wskazania do radioterapii protonowej u dzieci w większości dotyczą nowotworów centralnego systemu nerwowego. Stan ogólny i neurologiczny wielu takich pacjentów, często po ciężkich zabiegach neurochirurgicznych, nie pozwala na bezpieczny transport i leczenie poza szpitalem czyli na terenie instytucji pozbawionej zaplecza medycznego, jaką jest CCB IFJ.

Żadna za zmian organizacyjnych proponowanych przez szpital nie została uwzględniona przez Centrum Onkologii, a co za tym idzie, warunki realizacji konkursu nie zostały zmienione. Dlatego też USD podkreśla, że już wcześniej informował, że nie będzie składał ofert w konkursie.

Od 2016 r. w Centrum Cyklotronowym terapię protonową zakończono u 10 pacjentów pediatrycznych. Obecnie trwa leczenie jeszcze dwójki dzieci, zakwalifikowanych w ramach zakończonej już umowy.

Jak informowaliśmy niedawno, drugie centrum terapii protonowej w Polsce może powstać przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *