EMC Instytut Medyczny połączy się z Penta Hospitals?

spotkanie biznesowe

Ten post dostępny jest także w języku: English

EMC Instytut Medyczny chce połączyć się z Penta Hospitals Poland, poinformowała spółka w komunikacie. Firma oczekuje, że połączenie przyniesie korzyści w postaci wzmocnienia kapitałowego, poprawy pozycji konkurencyjnej na rynku i efektów synergii.

Możliwe połączenie w ramach Penta

EMC Instytut Medyczny oraz Penta Hospitals Poland należą do tej samej grupy kapitałowej – właścicielem obu podmiotów jest Careup BV, czyli podmiot należący do funduszu private equity Penta Investments. W Penta Hospitals Poland CareUp posiada 100% udziałów. W EMC jest natomiast udziałowcem większościowym, z udziałem na poziomie 70,6%.

We wrześniu 2018 r. EMC ogłosił, że dokona przeglądu opcji strategicznych, które mogłyby wzmocnić jego sytuację finansową. Celem jest dalszy rozwój, zmniejszenie zadłużenia i pozyskanie dodatkowego finansowania. Wśród rozważanych opcji były emisja akcji, pozyskanie finansowania dłużnego i zmiana struktury grupy (w tym połączenie). Obecnie spółka poinformowała, że pomimo planów połączenia z Penta Hospitals przegląd innych opcji strategicznych jest kontynuowany. Możliwe jest zrealizowanie kilku rozwiązań. W przypadku zakończenia z sukcesem negocjacji odnośnie połączenia, transakcja ta będzie musiała jeszcze zostać zaakceptowana przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

EMC Instytut Medyczny prowadzi sieć 10 szpitali i kilkunastu przychodni. Jak wynika z raportu PMR, łącznie szpitale spółki posiadają 1,6 tys. łóżek. Do Penta Hospitals należy natomiast Prywatna Lecznica Certus, przejęta przez Pentę w 2017 r. Certus prowadzi szpital w Poznaniu i placówki ambulatoryjne w województwie wielkopolskim.

Zmiany w zarządzie EMC Instytut Medyczny

Jednocześnie, EMC poinformował, że rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu spółki złożył Tomasz Terlecki. Terlecki związany był z EMC od 2018 r. i pełnił tam również funkcję dyrektora finansowego. Rezygnacja wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym, z dniem 14 sierpnia. Jej przyczyn nie podano. Przypomnijmy, że od czerwca nowym prezesem EMC został Karoli Piasecki, o czym pisaliśmy tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *