Ewa Chodakowska największym autorytetem Polaków w kwestii zdrowia

ewa chodakowska

Ten post dostępny jest także w języku: English

Trenerka fitness Ewa Chodakowska jest największym autorytetem w kwestiach zdrowotnych dla korzystających z internetu Polaków. Uzyskała ona tyle samo wskazań co lekarze i wyprzedziła inną trenerkę, Annę Lewandowską, wynika z badania HealthWave.

Trenerka fitness wiarygodna jak lekarz?

Ewa Chodakowska uplasowała się na szczycie zestawienia w badaniu HealthWave. Uzyskała 7% wskazań spontanicznych, tyle samo co lekarze. Tuż za podium znalazła się również inna trenerka fitness, była reprezentantka Polski w karate i żona znanego piłkarza, Anna Lewandowska. Uzyskała 4% wskazań. Większy odsetek respondentów (6%) ufa jedynie sobie samemu i swojej intuicji.

Dopiero na dalszych miejscach jako autorytety zdrowotne respondenci wskazywali mamę, dietetyka, żonę i… Magdę Gessler (restauratorka, prowadząca programy kulinarne).

Siła mediów społecznościowych

W ocenie PMR, tak wysoki odsetek wskazań na Chodakowską i Lewandowską wynika w dużej mierze z doboru próby badawczej. Badanie było bowiem przeprowadzone wśród użytkowników internetu, gdzie obie trenerki prowadzą bardzo aktywną działalność. Ewa Chodakowska ma ponad 2 mln obserwujących na portalu społecznościowym Facebook i 1,6 mln fanów na Instagramie. Anna Lewandowska może pochwalić się 1,4 mln fanów na Facebooku i 2,3 mln na Instagramie. Obie panie, oprócz aktywności związanej z treningami sprzedają również szereg produktów firmowanych swoimi nazwiskami, w tym zdrową żywność, kosmetyki i poradniki.

Pomimo tego, badanie wskazuje pewien fenomen i siłę mediów społecznościowych, gdzie osoby bez wykształcenia medycznego mogą zbudować renomę porównywalną z lekarzami.

Wyjaśnienie: badanie zostało przeprowadzone w maju i czerwcu 2019 r. na próbie 2 002 Polaków w wieku 15+ użytkownikach internetu, metodą CAWI.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *