Genomtec: Test na koronawirusa w 8 minut

testy laboratoryjne

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polski start-up Genomtec opracował profesjonalny test na koronawirusa, który daje pozytywny wynik już w 8 minut. Spółka w dystrybucji produktu celuje przede wszystkim w odbiorców z Afryki i Azji.

Szybkość testu nieosiągalna dla PCR

Zestawy opracowane przez Genomtec bazują na „zgłoszonych do opatentowania odczynnikach działających w izotermalnej metodzie amplifikacji kwasów nukleinowych”. To testy genetyczne przebiegające w stałej temperaturze, w przeciwieństwie do stosowanych przez laboratoria testów PCR. Stąd też możliwe jest tak szybkie uzyskanie wyniku, nieosiągalne dla testów PCR.

Jak mówi Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes spółki w rozmowie z Pulsem Biznesu, wyniki testów pacjentów zakażonych koronawirusem (dodatnich) uzyskiwane są już po ósmej minucie. Próbki pozostałych pacjentów dla pewności testowane są do 30 minut. Według spółki, zestaw diagnostyczny może być stosowany w dowolnym laboratorium na świecie. Jest kompatybilny z istniejącymi na rynku urządzeniami.

Dystrybucja w Azji i Europie

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Chociaż w Europie sytuacja powoli się stabilizuje, COVID-19 szaleje na innych kontynentach. Ostatnie dni przyniosły dziennie globalne rekordy nowych zakażeń. Według Uniwersytetu Johna Hopkinsa, światowa liczba potwierdzonych zakażeń to 9,3 mln, przy blisko 0,5 mln zgonów.

Zestaw diagnostyczny Genomtec został formalnie dopuszczony do sprzedaży w Europie, może być także dystrybuowany na innych kontynentach. Spółka koncentruje się na rozmowach z odbiorcami z Afryki i Azji. Na tych rynkach laboratoria się bowiem słabiej wyposażone niż w Europie, a system spółki nie wymaga zaawansowanego sprzętu. Zwiększa również przepustowość dostępnych w laboratoriach maszyn PCR.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *