GIS: 1/3 zakażeń ze szpitali i przychodni

koronawirus kobieta maska

Ten post dostępny jest także w języku: English

Blisko 1/3 zakażeń koronawirusem w Polsce pochodzi ze szpitali lub przychodni. Kolejne 7% stanowią Domy Pomocy Społeczenej, poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Mazowieckie ogniskiem zakażeń szpitalnych

Zakażenia koronawirusem w szpitalach i przychodniach dotyczą zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego tych placówek. Warto podkreślić, że blisko polowa zakażeń poprzez kontakt w placówce medycznej i ponad połowa zakażeń poprzez kontakt w DPS pochodzi z województwa mazowieckiego. Szczególnie trudna sytuacja jest w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Na dzień 13 kwietnia było tak ponad 200 zakażonych, a 600 z 1,5 tys. pracowników nie było w placówce. Dużym ogniskiem zakażeń jest również Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu. Ogółem, w województwie mazowieckim kilkanaście szpitali działa w ograniczonym zakresie.

zrodla zakazen koronawirusem

7,4 tys. zdiagnozowanych zakażeń koronawirusem w Polsce

Jak wynika z danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, na dzień 15 kwietnia rano liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 7,4 tys. Z tego, około 1,7 tys. pochodzi z województwa mazowieckiego, a blisko 1 tys. z województwa śląskiego. Mazowieckie przoduje w Polsce jeśli chodzi o liczbę zakażonych koronawirusem w stosunku do populacji danego województwa. Według danych GIS, wskaźnik ten wynosi ponad 30 zakażonych na 100 tys. mieszkańców, w porównaniu do średniej na poziomie 17 dla Polski ogółem.

Ponadto, według danych GIS, 55% zdiagnozowanych osób z COVID-19 stanowią kobiety.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *