GIS określił maksymalną ilość witamin w suplementach diety

tabletki suplementy diety

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zespół ds. Suplementów Diety, działający przy Radzie Sanitarno-Epidemilogicznej GIS, wydał w czerwcu uchwały dotyczące maksymalnej ilości niektórych witamin i składników mineralnych w suplementach diety. Zgodnie z opinią kancelarii Chałas i Wspólnicy, uchwały takie nie są wiążące dla producentów. Mogą mieć one jednak realny wpływ na decyzje podejmowane przez GIS w trakcie postępowań wyjaśniających.

GIS: Nadmiar witaminy D3 może szkodzić

Według opinii wydanej przez Zespół ds. Suplementów Diety przy GIS, bezpieczną dawką witaminy D3 jest 2 000 IU (50 µg)/dobę. Jak podkreśla GIS, w wytycznych z 2018 r. określano, że osoby otyłe i seniorzy powinny suplementować D3 w dawce 4 000 IU/dobę (100 µg/dobę). Jednak najnowsze dane naukowe wskazują, że suplementacja witaminą D w dawkach powyżej 10 µg/dobę, u osób, które nie mają niedoborów tej witaminy, może wiązać się ze zwiększoną umieralnością z powodu chorób nowotworowych i innych schorzeń. Dodatkowo, obecnie coraz więcej produktów wzbogacanych jest w D3, dlatego też zwiększa się ogólne spożycie tej witaminy wraz z dietą. Dlatego też dawka 2 000 IU/dobę została uznana za bezpieczną dla wszystkich grup.

Kwas foliowy w wyższej dawce dla kobiet w ciąży

W przypadku witaminy C, maksymalna dawka dla osób dorosłych została określona na 1000 mg/dzień. Jednocześnie, GIS rekomenduje zastosowanie w oznakowaniu suplementów diety, które zawierają wysoką zawartość witaminy C ostrzeżenia, by produkty te nie były stosowane u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową.

Dla kwasu foliowego za maksymalną dawkę zostało uznane 600 µg/dzień oraz 800 µg/dzień dla kobiet w ciąży. Jednocześnie, w oznakowaniu suplementów diety zawierających kwas foliowy w ilości 800 µg GIS rekomenduje umieszczenie określenia że u kobiet w ciąży należy stosować ten produkt po konsultacji z lekarzem.

W przypadku witaminy A maksymalna dawka to 800 µg w formie równoważnika retinolu (retinol i estry retinylu)/dzień, oraz 7 mg w formie β-karotenu/dzień. Natomiast dla niacyny, GIS rekomenduje 830 mg/dzień w formie amidu kwasu nikotynowego oraz 16 mg/dzień w formie kwasu nikotynowego. Dla manganu i cynku dawki to odpowiednio 1,8 mg i 15 mg/dzień.

GIS może powoływać się na uchwały podczas postępowań wyjaśniających

Zgodnie z opinią zaprezentowaną na stronie internetowej Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety nie powinny być klasyfikowane jako źródło powszechnego prawa. Są one bowiem dokumentami wewnętrznymi i nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Jak podkreśla kancelaria, opinie Zespołu mogą jednak mieć wpływ na konkretne postępowania wyjaśniające prowadzone przez GIS.

Bardzo prawdopodobne jest to, że wiele podmiotów może spotkać się na etapie postępowania administracyjnego z powoływaniem się na najnowsze uchwały GIS – mówi dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii. Jak podkreśla dr Uchańska, jesienią należy spodziewać się kolejnych uchwał Zespołu, dotyczących innych witamin i składników mineralnych. Dlatego też, jej zdaniem, producenci powinni zwrócić uwagę na treść tych uchwał przy tworzeniu swoich produktów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *