Google for Startups z trzema projektami z Polski

Google for Startups

Ten post dostępny jest także w języku: English

Google zakończył rekrutację do projektu wspomagającego początkujących przedsiębiorców w obszarze medycyny i zdrowia. Gigant technologiczny wybrał piętnaście najbardziej obiecujących projektów, z których aż 3 należą do polskich firm.

Google for Startups to ponad 3-miesięczny program skierowany do początkujących przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia technicznego oraz szkoleń, aby móc rozwinąć swoją działalność. Dzięki inicjatywie Google firmy mogą skorzystać z warsztatów poświęconych projektowaniu produktów oraz docieraniu do klientów. Przedsiębiorcy dowiadują się również jak wejść na nowe rynki i rozwinąć kompetencje zarządzania.

Ponieważ znaczenie technologii w sektorze medycyny i zdrowia stale rośnie, Google zdecydował się wesprzeć europejskie startupy właśnie z branży medycznej. Łączna wartość europejskich technologii medycznych od 2016 do 2021 r. wzrosła z 8 do 41 mln dolarów, a Google widzi w duży potencjał w rynku medtech.

Polskie startupy

Trzy polskie firmy, które zakwalifikowały się do programu to BIOTTS, goodsleeper i MedApp. BIOTTS to wrocławska firma, zajmująca się technologiami dostarczania leków oraz opracowaniem formuły leków w dziedzinie diabetologii, onkologii i dermatologii. Startup z Lublina, czyli goodsleeper, stawia na pomoc w leczeniu chronicznej bezsenności bez użycia leków. Natomiast pochodzący z Krakowa MedApp skupia się na technologiach wspierających diagnostykę obrazową i cyfrową medycynę nowej generacji.

Zagraniczne rozwiązania medtech

Pozostałe startupy wybrane przez Google dotyczą m.in. rozwiązań wykorzystywanych w dermatologii, psychologii, a nawet programów mających spowolnić proces starzenia. Przykładem takiego startupu jest aplikacja myAGE.health z Czech, która pomaga w określeniu funkcjonalnego wieku oraz tempa starzenia, a także wspiera użytkowników w realizowaniu planu spowolnienia lub odwrócenia procesu starzenia. Rozwiązania dla psychoterapeutów oraz ich pacjentów dostarczają projekty z Norwegii i Ukrainy. Norweski Braive to platforma psychoterapeutyczna, która umożliwia dostęp do narzędzi pomagających w radzeniu sobie z życiowymi wyzwaniami, natomiast ukraiński Mindly ułatwia znalezienie specjalistów zdrowia psychicznego przy wykorzystaniu technologii AI.

Kolejne projekty mają umożliwić zarządzanie danymi i dokumentacją medyczną. Izraelski projekt Alike Health wykorzystuje autorską sztuczną inteligencję, crowdsourcing i big data, oferując cyfrową opiekę zdrowotną. Ułatwienie zarządzania danymi medycznymi to również zadanie aplikacji Nye Health, która została stworzona w Wielkiej Brytanii. Z kolei MESI Medical ze Słowenii ma dostarczyć narzędzia do predykcyjnej oceny medycznej. Firma zajmuje się także opracowywaniem i produkcją urządzeń medycznych.

Wśród startupów, które zarekrutowały się do programu Google znajdują się dwa projekty z Niemiec. Jeden z nich (dermanostic) to internetowy gabinet dermatologiczny, w którym pacjenci są leczeni cyfrowo, a recepty są wystawiane za pomocą aplikacji. Drugi projekt, czyli Regimen, jest adresowany do osób z zaburzeniami erekcji, a cyfrowy program oferuje holistyczne i zrównoważone podejście do leczenia.

Innym projektem jest Cuideo z Hiszpani, który zapewnia rozwiązania w zakresie opieki domowej dla osób starszych. Natomiast młodsi użytkownicy mogą zainteresować się startupami z Finlandii, Rumunii i Hiszpani. Happy Bob to cyfrowy asystent zdrowia, który został opracowany w Finlandii, aby poprawić zarządzanie wartością glukozy we krwi i zapewnić lepszą kontrolę glikemii. Hyperhuman z Rumunii jest z kolei adresowany do aktywnych osób, które chętnie skorzystają z cyfrowej platformy publikacji i monetyzacji treści dla fitnessu. Ostatnim projektem jest hiszpański LactApp, który ma pomóc mamom w znalezieniu odpowiedzi ekspertów na pytania związane z karmieniem piersią i macierzyństwem.

Podobne wpisy