Google wchodzi w life sciences

Ten post dostępny jest także w języku: English

Google to dzisiaj nie tylko olbrzymia broń do promocji leków i firm farmaceutycznych, ale również firma farmaceutyczna. W ostatnim czasie spółka podejmuje coraz więcej inicjatyw w sektorze life sciences.

Dywersyfikacja działalności Google objęła również farmację

W 2015 r. Larry Page i Sergey Brin, współzałożyciele giganta, zdecydowali się oddzielić główny biznes internetowy Google od mniejszych projektów. Z sektorem life sciences powiązane były X Lab i Calico. Razem z innymi spółkami weszły one w skład konglomeratu Alphabet. Ogólnie rzecz biorąc, zajmuje się on takimi dziedzinami jak technologia, nauki biologiczne, inwestycje i badania naukowe.

X Lab skupia się na rozwoju nowych technologii wymierzonych w rozwiązanie najważniejszych problemów współczesnego świata. Calico to spółka zajmująca się procesami starzenia i rozwiązaniami dedykowanymi temu trendowi. Firma skupia się na badaniach nad chorobami wielu podeszłego – schorzeniami o charakterze neurodegeneracyjnym i nowotworami.

Verily nabiera tempa

Z kolei Verily Life Sciences to jeden z pomysłów Google, który staje się obecnie coraz bardziej niezależnym podmiotem. W tej chwili spółka podejmuje współpracę z firmami farmaceutycznymi, które zajmują się różnorodnymi projektami: od opracowywaniem szczepionek, inteligentnych szkieł kontaktowych (Alcon), rozwiązań z zakresu robotyki chirurgicznej (Johnson & Johnson) do wczesnego wykrywania chorób chronicznych (Merck Sharp & Dohme) i tematyki cukrzycy (współpraca z Sanofi). Razem z GlaxoSmithKline Verily stworzyło również spółkę Galvani Bioelectronics. W ten sposób stało się właścicielem firmy farmaceutycznej opracowującej i komercjalizującej bioelektroniczne produkty farmaceutyczne, które leczą choroby za pomocą miniaturowych urządzeń wszczepianych do ciała pacjenta. Urządzenia te drażnią sygnałami elektrycznymi komórki nerwowe. Maja się pojawić na rynku światowym w roku 2023.

Verily działa również w dziedzinie badań klinicznych. W 2017 r. stworzyło Baseline, które jest platformą komunikującą pacjentów – uczestników badań z podmiotami badawczymi. Pacjent może zalogować się do bazy i być połączony z badaniami odpowiednimi dla niego. Wartość dodana to zwiększanie efektywności gromadzenia danych i przez to szybsze wprowadzanie produktów na rynek. Ta zaleta wydaje się być atrakcyjna dla farmaceutycznych partnerów Google. W październiku 2019 r. Verily podpisało umowę partnerską z Color, której zadaniem będzie dostarczanie informacji o wynikach testów genetycznych uczestnikom badań.

W 2017 r. przychody z tych gałęzi „nieinformatycznej” działalności Google sięgnęły 1,2 miliarda $, przy przychodach Google w wysokości 110,9 mld $.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *