Grudziądz: Prekursorski plan ratowania szpitala

szpital bieganskiego grudziadz logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

Grudziądzki Holding Komunalny ma pomóc w poprawie sytuacji finansowej rekordowo zadłużonego szpitala. Docelowo, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu, bo o nim mowa, może przekształcić się w spółkę prawa handlowego. Proponowane rozwiązanie jest, według władz miasta, prekursorskie w skali Polski.

Grudziądzki Holding Komunalny „hybrydą” do pozyskania środków

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Biegańskiego w Grudziądzu tonie z długach. Jego zadłużenie wynosi obecnie ponad 450 mln zł. Prezydent miasta przedstawił ostatnio odważny plan ratowania placówki. Jak donosi Gazeta Pomorska, zaproponował on powołanie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego (GHK), którego jedynym właścicielem będzie Gmina Miejska Grudziądz. Holding przejmie częściowe udziały w pięciu spółkach komunalnych, na co pozyska kredyt w wysokości 240 mln zł.

Dodatkowe 60 mln zł ma zostać pozyskane ze sprzedaży mniejszościowego udziału w Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni. Środki ma wyłożyć prywatny inwestor, ale z gwarancją odkupu udziałów przez miasto. Pozwoli to zmniejszyć dług szpitala do 151 mln zł. Jednocześnie, dług będzie spłacało miasto poprzez spółkę zależną. Dlatego też miasto rozważa różne opcje pozyskania dodatkowych środków, m.in. sprzedaż nieruchomości.

Szpital przekształci się w spółkę

Docelowo szpital ma przekształcić się w spółkę kapitałową. Planowana jest emisja nowych udziałów, które mogliby objąć marszałek województwa oraz inne samorządy. Jak podkreślają władze miasta, cytowane przez Puls Biznesu, 60% pacjentów szpitala stanowią osoby mieszkające poza terenem miasta Grudziądz. Dlatego też chcą, by samorządy, których mieszkańcy są beneficjentami szpitala, w większym stopniu włączyły się w jego funkcjonowanie. Warto jednocześnie podkreślić, że ewentualne przekształcenie nie będzie prywatyzacją, a podobne spółki funkcjonują w innych województwach.

Jak wynika z harmonogramu przedstawionego przez gazetę, Grudziądzki Holding Komunalny mógłby zostać zawiązany już w lipcu. We wrześniu może zostać sfinalizowana transakcja sprzedaży udziału w Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni. W październiku i listopadzie miasto chce natomiast sfinalizować pozyskanie kredytu i przekształcenie szpitala w spółkę. Oznacza to, że cały proces może zakończyć się jeszcze w 2019 r.

Jak wynika z danych PMR, szpital w Grudziądzu jest w gronie 10 największych szpitali w Polsce. Łącznie liczy ponad 1 tys. łóżek.

Więcej informacji na temat szpitali publicznych w Polsce można znaleźć w raporcie PMR pt. „Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2019. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *