Indeks Koniunktury PMR dla suplementów diety najwyższy od lat

Rynek suplementów diety przeżywa drugą młodość

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według badań przeprowadzanych przez PMR na rynku suplementów diety na przestrzeni ostatnich 15 lat, sytuacja w sektorze jest obecnie oceniana najlepiej w historii przeprowadzania badań. Wpływ na to ma jednak w naszej opinii przede wszystkim odniesienie do dość słabego dla wielu kategorii suplementów roku 2020. Ostatecznie, wartość rynku wzrosła wtedy o 5%, co było wzrostem bardzo umiarkowanym, ale też nienajgorszym na tle całej gospodarki, jak wynika z najnowszego badania PMR, którego rezultaty przedstawiono w raporcie „Rynek suplementów diety w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Większość producentów bardzo optymistyczna co do kolejnych 12 miesięcy

Sytuacja na rynku suplementów diety oceniana jest obecnie niezwykle dobrze. Prawie 90% respondentów – menedżerów firm obecnych na rynku (producentów i dystrybutorów) ocenia ją pozytywnie. Jest to ogólnie najlepszy wynik w okresie naszej analizy (od 2007 r.). Wpływ na to mają na pewno intensywne wzrosty sprzedaży, jakie producenci notują od kwietnia 2021 rok do roku, jak również fakt, że branży, pomimo spadków w wielu kategoriach, udało się zakończyć rok 2020 z pozytywnym wynikiem (co wpłynęło na ogólnie dobrą sytuację przedsiębiorstw działających na tym rynku).

Również biorąc pod uwagę prognozowaną sytuację w nadchodzących miesiącach optymizm jest bezprecedensowy w okresie od 2007 r. – tylko 2% firm spodziewa się pogorszenia sytuacji. Najczęściej kadra menedżerska firm obecnych na rynku uzasadnia swoje prognozy wzrostem zainteresowania suplementami diety.

Wskaźnik Koniunktury PMR na rynku suplementów diety (na który składa się prognozowana i obecna ocena sytuacji na rynku oraz obecna i spodziewana sytuacja finansowa przedsiębiorstw) osiąga obecnie najwyższy poziom – 51 przy maksimum 100. W roku 2020 osiągnął on natomiast poziom 7,7; przy co było najniższym wynikiem od początku przeprowadzania przez nas badań na tym rynku. W 2020 r. różnica w dynamikach pomiędzy lekami i suplementami diety (wraz z dietetycznymi środkami spożywczymi) była stosunkowo duża, co wynikało w naszej opinii z faktu wybuchu pandemii koronawirusa. W jej efekcie, pacjenci chętnie wykupywali leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe, a w przypadku suplementów diety skupili się raczej na tańszych witaminach i minerałach, jednocześnie rezygnując z droższych suplementów diety np. na stawy, skórę, włosy i paznokcie.

Indeks-koniunktury-2021---PL

 

Więcej informacji przedstawiono w raporcie PMR: „Rynek suplementów diety w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

 

O autorze

Monika Stefańczyk

Dyrektor Działu Analiz Sektora Pharma

  • Posiada wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu raportów i prowadzeniu badań rynkowych w obszarze rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia.
  • Publikacje Moniki obejmują m.in. analizę rynku usług diagnostyki laboratoryjnej, szpitali publicznych i niepublicznych, prywatnej opieki zdrowotnej, sprzętu medycznego, itp.
  • Realizowała i koordynowała projekty zarówno w Polsce, jak i w innych krajach np. w Rumunii, Rosji, Ukrainie, Uzbekistanie, Czechach, Słowacji, Bułgarii i innych.
  • Regularnie udziela wywiadów i jest cytowana w krajowej i zagranicznej prasie ekonomicznej i branżowej.
  • Prelegent na wielu konferencjach traktujących o rynku farmaceutycznym i ochrony zdrowia.
  • Jest absolwentką Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *