InventionMed buduje demonstrator “wirtualnego szpitala” w Bydgoszczy

InventionMed

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spółka InventionMed, działająca w sektorze medtech, dostała zezwolenie oraz dotacje wartości 16 mln zł na wybudowanie Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Zadaniem placówki będzie opracowywanie symulatorów do ćwiczeń dla lekarzy w formie demonstratora “wirtualnego szpitala”.

Centrum zostanie wzniesione na terenie nieruchomości o powierzchni 2072 m2 kw., zakupionej przez InventionMed w roku 2020, obiekt będzie miał 5 kondygnacji i całkowity metraż do 3 tys. mkw. Na całą inwestycję przeznaczona została kwota 29,5 mln zł.

Symulacje tworzone przez Centrum umożliwią testowanie nowych rozwiązań technologicznych i symulatorów medycznych przy pomocy VR (virtual reality) i AR (augmented reality). W Centrum prowadzone będą prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi rozwiązaniami produktowymi w zakresie symulatorów medycznych i rehabilitacyjnych przy użyciu technologii AR i technologię podwójnej immersji: techniki angażowania wielu zmysłów w symulacji, aby odpowiednio przygotować personel medyczny do faktycznej sytuacji podczas zabiegów.

Adepci medycyny będą szkoleni nie tylko w dziedzinach takich jak dermatologia czy medycyna estetyczna, lecz także w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, neurochirurgii, chirurgii, geriatrii, anatomii, i rehabilitacji neurologicznej.

W tym celu, InventionMed planuje rozszerzyć swój personel o programistów, informatyków, deweloperów, oraz specjalistów z dziedziny medycyny, których zadaniem będzie testowanie prototypów urządzeń.

Spółka obecnie przechodzi przez trudności finansowe związane z pandemią, która opóźnia komercjalizację produktów. Z kolei prowadzone działania handlowe skierowane do gabinetów dermatologicznych i medycyny estetycznej we współpracy z zagranicznymi partnerami jest procesem długotrwałym, który nie przenosi się jeszcze na sukcesy finansowe. Jednak obecnie, jak tłumaczy Tomasz Kierul, prezes InventionMedu, priorytetem jest budowa centrum i osiągnięcie rentowności. Spółka wierzy również, że wkrótce będzie w stanie sama się utrzymywać. Ma pomóc w tym m.in nowo-opracowany autorski system TutorDerm, który odwzorowuje procedury medyczne wykonywane przy schorzeniach dermatologicznych za pomocą VR. Na ten cel, firma pozyskała 3 mln zł w dotacjach od kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

InventionMed wcześniej znane było jako Athos Venture Capital – pod obecną nazwą funkcjonuje na NewConnect od początku 2018 r. W 2019 r. spółka podjęła kroki, aby jej notowania z NewConnect zostały przeniesione na rynek główny GWP, postępowania te zostały jednak zawieszone w lipcu 2020 roku.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *