Jacek Rozwadowski dla PMR: Enel-Med liderem e-wizyt

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dostęp do konta bankowego i przelewy przy użyciu smartfona. Mapa dowolnego zakątku świata skondensowana do aplikacji, wyświetlanej na zegarku. Lodówki samodzielnie zamawiające brakujące jedzenie, prosto ze sklepu. Rewolucja cyfrowa w XXI wieku trwa w najlepsze i obejmuje coraz to nowsze dziedziny życia, również te związane ze zdrowiem. W odpowiedzi na te trendy Enel-Med zdecydował się wprowadzić na rynek kiosk telemedyczny Medispot, mówi Jacek Rozwadowski, prezes firmy, w rozmowie z PMR.

Połowa wizyt w Enel-Med umawiana przy pomocy aplikacji

Na rodzimym rynku funkcjonuje już ponad 300 tysięcy aplikacji służących do monitorowania własnego zdrowia. Ich popularność jest coraz większa, co zauważa także Enel-Med. Blisko połowa  wizyt w placówkach firmy jest umawiana za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Coraz większa grupa pacjentów – przeważnie między 20 a 35 rokiem życia, którzy nie do końca potrafią poruszać się w publicznym systemie ochrony zdrowia – poszukuje nowoczesnego podejścia do medycyny oraz obsługi pacjenta. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się w czerwcu  wprowadzić na rynek kolejną innowacyjną usługę. Medispot, bo o niej mowa, to możliwość pełnoprawnej wizyty lekarskiej bez opuszczania miejsca pracy – mówi Jacek Rozwadowski.

Cała wizyta odbywa się za pośrednictwem specjalnej kabiny z dostępem do platformy medycznej.  W trakcie takiej wizyty lekarz jest w stanie postawić pełnoprawną diagnozę, przeanalizować wyniki badań, a także wystawić e-zwolnienie czy e-receptę. Zintegrowanie platformy do e-wizyt z systemem medycznym Enel-Med daje lekarzowi pełny dostęp do historii leczenia pacjenta.

Nie mamy wątpliwości, że pacjentom podoba się takie innowacyjne podejście. Pewność czerpiemy tu ze statystyk dotyczących e-wizyt odbywanych w Enel-Med. Jesteśmy liderem tego rynku w Polsce, a porównując rok do roku, wzrost tego typu konsultacji medycznych w naszym centrum kształtuje się na poziomie 180%. Grafiki dotychczas przyjmujących w tym systemie specjalistów są wypełnione niemal w stu procentach – mówi Jacek Rozwadowski.

Telemedycyna ułatwia życie

Jak podkreśla prezes Enel-Medu, rozwój w segmencie nie byłby możliwy, gdyby nie zmiany legislacyjne, dające możliwość postawienia diagnozy poprzez łącza teleinformatyczne czy wystawianie e-recepty. Podstawowe bariery zostały zniesione, ale całą branżę, także Enel-Med, czekają kolejne wyzwania. Spółka chciałaby poszerzyć zakres przypadków możliwych do zdiagnozowania w trakcie e-wizyty. W tym celu potrzeba jednak urządzeń diagnostycznych, takich jak choćby stetoskop, EKG czy kamera wewnątrzustna. Firma od kilku miesięcy testuje tego typu urządzenia, ale pojawiają się kolejne problemy.

Przesyłany sygnał potrafi ulec zakłóceniom, co stawia pod znakiem zapytania wyniki badania. Inną rzeczą jest możliwość pozostawienia wykonania pełnego badania samym pacjentom, bez fachowej dezynfekcji i antyseptyki. Nietrudno sobie wyobrazić, że po badaniu pacjenta z chorym gardłem, każdy następny użytkownik byłby bardziej narażony na zachorowanie. Dlatego dziś stawiamy na bezpieczeństwo i zastosowanie sprawdzonych rozwiązań – podkreśla prezes.

Jak podkreśla Jacek Rozwadowski, telemedycyna nie może być dziś traktowana, jako alternatywa dla leczenia stacjonarnego, ale jako jego dopełnienie. Wraz z upowszechnieniem się niezawodnych i niedrogich urządzeń medycznych, pacjent będzie mógł się w większym stopniu uniezależniać od wizyt stacjonarnych w placówkach medycznych.

Telemedycyna w takim wydaniu pozwala nie tylko lepiej dbać o zdrowie, ale także po prostu ułatwia codzienne życie. Jest to ogromna wartość, którą pracodawca może zapewnić swoim pracownikom, także dzięki usłudze Medispot – kończy prezes Enel-Medu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *