Komunikat URPL zaszkodzi sprzedaży leków na nadciśnienie?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Na rynku polskim dostępnych jest około 70 leków na bazie hydrochlorotiazydu (HTCZ), który może zwiększać ryzyka raka skóry, wynika z komunikatu opublikowanego w połowie października przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Biobójczych  (URPL). Leki na bazie tej substancji są powszechnie stosowane przede wszystkim w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Fotouczulające działanie HTCZ może przyczyniać się do rozwoju raka skóry innego niż czerniak. Chodzi o raka podstawnokomórkowego skóry  i raka kolczystokomórkowego.  Występowanie tych nowotworów w populacji jest stosunkowo rzadkie i wynosi 1-34 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przypadku raka kolczystokomórkowego. Przy stosowaniu leków na bazie HTCZ może ono wzrosnąć 4 do 7,7-krotnie. Dla raka podstawnokomórkowego analogiczna częstotliwość to 30 do 150 przypadków.  Przy przyjmowaniu HTCZ ryzyko może ona wzrosnąć 1,3-krotnie.  Warto zaznaczyć, że ryzyko wzrasta przy stosowaniu zwiększonych skumulowanych dawek hydrochlorotiazydu.

Informacja URPL powstała na bazie wyników prac Komitetu ds. Oceny Ryzyka przy Europejskiej Agencji Leków (EMA). Przeprowadzono również dwa badania farmakoekonomiczne w oparciu o źródła danych pochodzące z Danii.

W ocenie ekspertów PMR, związek pomiędzy przyjmowaniem HTCZ a nowotworami skóry jest zbyt mały, by mogło to zaszkodzić sprzedaży leków na bazie ten substancji. Dodatkowo, ryzyko fotouczulenia może być w Polsce niższe niż w Danii, gdzie większość mieszkańców posiada jasną karnację. URPL zaleca jednak lekarzom ponowne rozważenie stosowania leków na bazie HTCZ u pacjentów, u których w rodzinie występował rak skóry.

 

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *