Koronawirus: blisko milion przebadanych próbek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Na dzień 4 czerwca liczba przebadanych w Polsce próbek w kierunku zakażenia koronawirusem wyniosła blisko milion, wynika z oficjalnych danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus – aktualna sytuacja epidemiczna

Jednocześnie, liczba przebadanych osób to 903 tys. Różnica pomiędzy liczbą próbek a liczbą osób wynika z tego, że u części osób testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są więcej niż jeden raz. Dane obejmują testy molekularne wykonane przez laboratoria znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Na dzień 4 czerwca po południu, liczba zdiagnozowanych zakażonych w Polsce wynosiła 25 048 osób. W tym 1 117 osób zmarło. Obecnie, przyrost nowych zakażeń jest najbardziej dynamiczny w województwie łódzkim. Przykładowo, na 222 nowe przypadki ogłoszone 4 czerwca po południu, aż 112 pochodziło z tego regionu. Wynika to z jednej strony z występowania dużego ogniska koronawirusa w zakładzie mrożonek w Działoszynie, z drugiej zaś strony z zachorowań w szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim.

Nowe miejsca pobierania próbek

Obecnie w Polsce na liście laboratoriów uprawnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania badań na obecność wirusa SARS CoV-2 znajduje się 142 laboratoria, w tym 38 to laboratoria prywatne. Warto zaznaczyć, że niedawno Centrum Medyczne Corten Medic otworzyło mobilne punkty badań w kierunku koronawirusa, zlokalizowane w Garwolinie, Mławie, Ostrołęce i Płocku. Realizowane są tam testy kasetkowe na przeciwciała koronawirusa oraz  testy genetyczne RT. Punkty działają codziennie po dwie godziny. Punkty wykonują badania finansowane przez NFZ oraz komercyjnie. W maju 2020 Corten Medic otworzył również mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego, który stacjonuje w pełnym wymiarze godzin  i oferuje wyłącznie testy komercyjne.

Warto przypomnieć, że kolejne obostrzenia są znoszone po pandemii koronawirusa. Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie, kluby fitness, solaria, salony tatuażu oraz baseny. Przywrócono również możliwość organizowania wesel i przyjęć, będzie to jednak ograniczone do 150 osób. Rząd znosi również zakaz koncertów plenerowych. Będą możliwe również w ograniczonej liczbie uczestników.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *