Koronawirus: Firmy ruszyły na pomoc państwu

koronawirus maska swiat

Ten post dostępny jest także w języku: English

Obecna pandemia koronawirusa to obciążenie, któremu nie podoła żaden system opieki zdrowotnej na świecie. Na apel rządu o wsparcie odpowiedziało wiele polskich firm, które z własnych środków finansują zakupy środków ochrony, testów i sprzętu medycznego.

Polpharma zakupi respiratory

Jerzy Starak, wraz z należącą do niego Grupą Polpharma, jedną z największych polskich firm farmaceutycznych, zadeklarował przekazanie polskim szpitalom 100 respiratorów. Kontrakty na dostawę 90 produktów zostały już podpisane. Pierwsze 40 sztuk ma trafić do Polski w połowie kwietnia, w kolejne 50 – pod koniec przyszłego miesiąca. Obecnie finalizowane są negocjacje dotyczące ostatnich 10 sztuk. Łączna kwota zakupu to około 7 mln zł.

Respiratory to jeden z kluczowych sprzętów medycznych w terapii powikłań oddechowych powodowanych przez COVID-19. Polskie szpitale posiadają około 10 tys. respiratorów, z czego w jednoimiennych szpitalach zakaźnych znajduje się około 700. Wzrost liczby respiratorów może nastąpić również dzięki wynalazkowi naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Opracowali oni urządzenie, które umożliwia niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Pierwsza seria aparatów Ventil ma być gotowa w ciagu trzech tygodni. Urządzenia mają trafić do testów klinicznych w wybranych szpitalach.

Unimot: 100 tys. testów z Chin

Unimot, firma działająca w branży paliwowej, przekaże polskiemu rządowi w ramach darowizny 100 tys. testów w kierunku COVID-19. Zostały one zakupione u chińskiego producenta Sinopharm International. Wartość zamówienia to około 1,5 mln zł. Do zakupu testów Unimot wykorzystał własne kontakty swojej spółki w Szanghaju. Kontrakt podpisano 20 marca, a testy mają być wytworzone w ciągu 14 dni.

Jak informowało kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia, do laboratoriów w Polsce zostało przekazanych około 40 tys. testów na koronawirusa. Do tej pory w Polsce wykonano pond 20 tys takich testów. Laboratoria, których jest ponad 30, pracują z wydajnością 2,5 tys. testów dobowo. Ich docelowe moce przerobowe to 4 tys. testów na dobę.

Liczne dotacje finansowe

Inne firmy zdecydowały się na wsparcie środkami pieniężnymi. Przykładowo, PGE Polska Grupa Energetyczna i Grupa Lotos przekażą po 5 mln zł, a PKN Orlen – 6 mln zł. Grupa PZU przekazała 6 mln zł na zakup przez szpitale najbardziej potrzebnego sprzętu do walki z wirusem. Przeznaczy też środki na kombinezony, maseczki, rękawiczki i środki dezynfekcyjne dla straży granicznej i policji.

Dotacje wpływają również od osób prywatnych. Dominika Kulczyk przekazała 20 mln zł, a Anna i Robert Lewandowscy – 1 mln euro (ponad 4 mln zł). Zbiórkę dla polskich szpitali uruchomia również fundacja siepomaga.pl. Środki mają być przeznaczone na doposażenie placówek w niezbędny sprzęt. Obecnie na koncie zbiórki jest już ponad 16 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *