Koronawirus: Ponad pół miliona testów w Polsce

koronawirus infografika

Ten post dostępny jest także w języku: English

Na dzień 13 maja liczba przebadanych w Polsce próbek w kierunku zakażenia koronawirusem wyniosła blisko 530 tys., wynika z oficjalnych danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie, liczba przebadanych osób to 485 tys. Różnica pomiędzy liczbą próbek a liczbą osób wynika z tego, że u części osób testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są więcej niż jeden raz. Dane obejmują testy molekularne wykonane przez laboratoria znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Na dzień 14 maja rano (z uwzględnieniem porannego raportu MZ), liczba zakażonych w Polsce wynosi 17 469 osób. Obecnie, przyrost nowych zakażeń jest najbardziej dynamiczny w województwie śląskim. Przykładowo, na 265 nowych przypadków ogłoszonych 14 maja rano, aż 209 pochodziło z tego regionu. Wynika to z jednej strony z występowania dużych ognisk koronawirusa w kopalniach na Śląsku, z drugiej zaś strony z masowego testowania górników i członków ich rodzin (przez co, częściej niż w innych regionach, wyłapywani są nosiciele bezobjawowi).

W pozostałych województwach epidemia wygasa. Jak poinformował Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, wskaźnik reprodukcji wirusa spadł w Polsce poniżej 1. Oznacza to, że jedna chora osoba zaraża statystycznie mniej niż jedną nową osobę.

Od 18 maja Polska wchodzi w III etap odmrażania gospodarki po pandemii koronawirusa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *