Koronawirus: Szybkie testy serologiczne nie pomogą

koronawiurs tablica

Ten post dostępny jest także w języku: English

Aktualnie nie zaleca się stosowanie testów serologicznych w celach diagnostyki koronawriusa, mówi prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Testy serologiczne mogą dawać wynik negatywnie ujemny

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce podnoszony jest problem zbyt małej liczby testów przeprowadzonych w Polsce w porównaniu do innych krajów. Część środowisk postuluje dopuszczenie kasetkowych testów serologicznych do diagnostyki COVID-19. Byłyby one tańsze niż obecnie stosowane testy molekularne, a wynik dostępny byłby szybciej.

Jak się jednak okazuje, testy takie mogą dawać wynik fałszywie ujemny. Dlatego nie są obecnie zalecane w diagnostyce koronawirusa. Potwierdza to w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii. Wszystko dlatego, że testy serologiczne bazują na wykrywaniu przeciwciał, jakie wytwarza organizm człowiek w odpowiedzi na koronawiursa. Ich obecność potwierdza zakażenie, ale wynik ujemny nie jest dowodem na brak takiego zakażenia. Wszystko dlatego, że test może być przeprowadzony w czasie tzw. okienka serologicznego, kiedy zakażony organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał. Ponieważ COVID-19 jest nowym koronawirusem, nie został jeszcze dokładnie poznany. Nie jest więc obecnie wiadomo, w jakim czasie od zakażenia pojawiają się przeciwciała i jaka jest ich dynamika.

Badanie molekularne jednoznaczne

Dlatego też, w chwili obecnej w Polsce, zgodnie z zaleceniami WHO, stosowane są testy bazujące na technikach biologii molekularnej. Dają one wynik jednoznacznie negatywny. W Polsce na dzień 17 marca wykonano blisko 8 tys. testów molekularnych w kierunku zakażenia koronawirusem. Obecnie, testy takie wykonuje 19 laboratoriów w całej Polsce. W ciągu ostatniej doby przebadały one około 1,2 tys. próbek. Liczba przeprowadzonych testów ma rosnąć sukcesywnie w następnych dniach.

Z drugiej strony, nie jest wykluczone, że testy serologiczne będą dostępne w jakimś zakresie do diagnostyki koronawirusa, informuje Rynek Zdrowia.  Wynik dodatni testu serologicznego jest bowiem jednoznaczny i nie nasuwa wątpliwości. Gdyby została wprowadzona możliwość wykonywania takich testów na przykład prywatnie, być może udałoby się zidentyfikować część zakażonych osób, które nie wykazują żadnych symptomów chorobowych. Dużym zagrożeniem jest jednak to, że wynik ujemny (a może fałszywie ujemny) mógłby uśpić czujność pacjenta. Dlatego ewentualne przeprowadzanie takich testów wymagałby ścisłego nadzoru lekarza.

Więcej na ten temat piszemy w najnowszym raporcie PMR: Rynek usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce 2020. Analiza rynku i perspektywy rozwoju. Raport zawiera najnowsze dane, zrewidowane o wpływ koronawirusa na rynek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *