Koronawirus: Wielka Brytania chce zbadać przeciwciała u 300 tys. osób

wielka brytania londyn

Ten post dostępny jest także w języku: English

Z powodu tego, że zdecydowana część populacji przechodzi infekcję COVID-19 bezobjawowo, faktyczna skala zachorowań w poszczególnych krajach jest trudna do oszacowania. Jest ona, według różnych szacunków, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy wyższa niż liczba zarażonych zdiagnozowanych przy pomocy testów molekularnych. Dlatego też, Wielka Brytania chce przeprowadzić badanie przeciwciał na szeroką skalę.

Badania z wymazów i próbek krwi

Uczestnicy badania będą mieli za zadanie dostarczyć własnoręcznie pobrane wymazy z nosa i gardła oraz wypełnić krótką ankietę, podczas wizyty przedstawiciela medycznego. Przez pierwsze pięć tygodni będą proszeni o pobieranie wymazów co tydzień. Następnie – raz w miesiącu – przez najbliższy rok. Dodatkowo, u około 1 tys. uczestników zostaną wykonane testy z krwi (podczas wizyty pielęgniarki w domu). Testy takie również będą powtarzane raz w miesiącu przez najbliższy rok.

Co ważne, wymazy będą badane we wszystkich gospodarstwach domowych uczestniczących w badaniu, niezależnie od tego, czy ich mieszkańcy zgłaszali symptomy infekcji czy nie. Badanie z krwi będzie natomiast przeprowadzone w tych gospodarstwach, gdzie ktoś ma symptomy koronawirusa lub musi przebywać w izolacji.

Czy uda się ocenić faktyczną skalę pandemii COVID-19?

Głównym celem badania jest ocena aktualnego stopnia rozpowszechnienia wirusa w populacji, poprzez zbadanie u ilu osób wytworzyły się przeciwciała w kierunku koronawirusa. W pierwszej fazie badania – pilotażowej – udział ma wziąć 25 tys. osób, w różnym wieku oraz z różnych regionów Wielkiej Brytanii. Jej wyniki mają być znane już na początku maja. Docelowo, w ciągu roku, badaniem ma zostać objętym 300 tys. osób.

Badanie będzie przeprowadzane przez Department for Health and Social Care (DHSC) oraz Office for National Statistics (ONS). Próbki krwi będą badane na Uniwesrytecie Oxfordzkim, który jest sponsorem badania, a wymazy w UK Biocentre. Pilotażowa faza ma odbyć się jedynie w Anglii, natomiast na późniejszym etapie testy mają być przeprowadzane również w innych krajach Wielkiej Brytanii.

Według Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Wielka Brytania jest szóstym na świecie krajem pod względem liczby zdiagnozowanych zakażonych koronawirusem. Według stanu na 27 kwietnia rano, takich przypadków było około 154 tys.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *