Koronawirus: Włochy odcięte od świata

Ten post dostępny jest także w języku: English

Włochy to drugi po Chinach kraj z największą liczbą zakażeń koronawirusem. By ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, kraj wprowadza od 10 marca drastyczne środki ostrożności.

Włochy z najwyższą liczbą zakażeń w Europie

W środę, 10 marca liczba zarażonych we Włoszech wyniosła blisko 9,2 tys., według danych Johns Hopkins University. Jednocześnie, liczba zgonów przekroczyła już 460. To wszystko sprawia, że liczba zakażeń we Włoszech jest drugą najwyższą na świecie, po Chinach. W Państwie Środka zakażeń jest 80,8 tys., ale wygląda na to, że epidemię tam udało się opanować. W ostatnich dniach liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrasta już jednak nieznacznie w porównaniu do sytuacji z lutego, o około kilkadziesiąt dziennie.

Ogółem, na całym świecie liczba zakażeń zbliżyła się 10 marca rano do 115 tys. Poza Chinami i Włochami, krajami o największej liczbie zakażonych są Korea Południowa (7,5 tys.), Iran (7,2 tys,) oraz Francja (1,4 tys.).

Radykalne środki by powstrzymać epidemię

To wszystko spowodowało, że Włochy, by walczyć z epidemią, wprowadziły radykalne środki ostrożności. Początkowo wprowadzono tzw. czerwone strefy w całej Lombardii oraz 14 innych prowincjach na północy kraju. Od 10 marca, rozszerzono je na cały kraj. Co oznacza to praktyce dla 60 mln mieszkańców? Italia wprowadza całkowity zakaz zgromadzeń publicznych i odwołuje wszystkie imprezy kulturalne i sportowe, w tym rozgrywki piłkarskiej Serie A. Bary i restauracje czynne będą jedynie do godziny 18, ale mieszkańcom zaleca się pozostawanie w domach. Zamknięte są również kina i teatry, a także wstrzymane uroczystości ślubne i pogrzebowe. Szkoły i uczelnie będą zamknięte do 3 kwietnia. Na terenie kraju można podróżować tylko z ważnych powodów rodzinnych czy też zawodowych.

Oznacza to, że Włochy praktycznie będą odcięte od świata, gdyż połączenia lotnicze do tego kraju zostały niemal zawieszone. Kraj liczy, że w ten sposób uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. W 11 gminach, które jako pierwsze zostały otoczone kordonem sanitarnym, obserwowany jest bowiem spadek liczby zachorowań. Również przykład Wuhan pokazuje, że tego rodzaju drastyczne środki, przynoszą efekty w walce z koronawirusem.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *