Koronawirus: Wszystkie szpitale w gotowości

termometr diagnoza rekawiczki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Do tej pory, leczenie pacjentów z koronawirusem w Polsce odbywało się przede wszystkim w jednoimiennych szpitalach zakaźnych. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, do leczenia pacjentów z COVID-19 mają być gotowe wszystkie szpitale.

Szpitale mają wydzielić trzy strefy

Jak poinformował na czwartkowym briefiengu Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, Ministerstwo wysłało do wszystkich szpitali zalecenia konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych. Zgodnie z nimi, w każdym szpitalu w Polsce, na każdym SOR i w każdej izbie przyjęć mają być wydzielone specjalne miejsca do izolacji pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

MZ zaleca, by szpitale wydzieliły trzy strefy przyjęć pacjentów. Czerwona ma dotyczyć pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem koronawirusa. W pomarańczowej, pracownicy mają zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej. Strefa zielona ma być natomiast przeznaczona dla pacjentów niezakażonych. Triaż pacjentów, w miarę możliwości, ma odbywać się już w namiotach przed szpitalami. Zgodnie z zapewnieniem MZ, za każdego pacjenta poddanego triażowi, NFZ ma płacić placówkom dodatkowe pieniądze.

Ponadto, Ministerstwo chciałoby na wszystkich oddziałach intensywnej terapii w Polsce (a nie tylko w szpitalach jednoimiennnych) stworzyć dodatkowe miejsca do leczenia osób z koronawirusem.

Powstają modułowe izby przyjęć

Namioty-śluzy służące do triażu pacjentów pojawiły się przed wieloma szpitalami w Polsce jeszcze przed opublikowaniem formalnych zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Przed placówkami powstają również modułowe izby przyjęć.

Jak informuje Puls Biznesu, jedną z firm, która zajmuje się ich tworzeniem jest JR Modular Systems z Zabrza. Spółka specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu modułowych biur, lokali gastronomicznych i mieszkalnych. Teraz opracowała CareBox, który ma pełnić funkcję zewnętrznej izby przyjęć dla szpitala. Składa on się ze strefy czystej i brudnej, natrysku dla lekarza, gabinetu badań i punktu pobrań. Spółka finansuje konstrukcję i instalację modułowych izb przyjęć ze środków pozyskanych ze zbiórki na portalu crowdfundingowym.

Modułowa izba przyjęć, w ciągu 10 dni, została również stworzona przy Szpitalu św. Wojciecha/Copernicus w Gdańsku. Została wykonana przez firmę Vivia Next, przy współfinansowaniu wielu podmiotów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *