AstraZeneca: kontrakt na 400 milionów dawek szczepionki na COVID-19 z KE

parlament_europejski

Ten post dostępny jest także w języku: English

Komisja Europejska (KE) poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia o podpisaniu kontraktu na zakup 400 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Umowa została podpisana z firmą AstraZeneca. Wartość kontraktu nie została ujawniona. Wiadomo tylko, że KE wypłaciła zaliczkę w wysokości 336 mln euro.

Umowa na zakup szczepionki

W ramach podpisanej umowy Państwa członkowskie UE będą miały możliwość zakupu 300 mln dawek szczepionki na Sars-Cov-2 z opcją zakupu 100 mln dodatkowych dawek preparatu. Kontrakt podpisany pomiędzy AstraZeneca a KE ma zapewnić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki na COVID-19.

KE prowadzi rozmowy również z innymi firmami farmaceutycznymi. Wstępne rozmowy zakończyły się między innymi z Moderną, Sanofi, Johnson & Johnson oraz CureVac. Więcej na temat szczepionki na COVID-19 pisaliśmy np. tutaj.

Potencjał preparatu AstraZeneca

AstraZeneca nad opracowaniem preparatu na COVID-19 pracuje wspólnie z uniwersytetem oksfordzkim. Preparat pomyślnie przeszedł I i II fazę badań klinicznych, które potwierdziły jego bezpieczeństwo i zdolność do wywoływania odpowiedzi immunologicznej.

Obecnie prace nad opracowaniem szczepionki AstraZeneca przechodzą dalsze badania kliniczne fazy II i III. Dopiero po ich pomyślnym ukończeniu preparat będzie mogła zatwierdzić Europejska Agencja Leków w ramach procedury wydawania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *