COVID-19: w maju zaszczepimy się w aptece

szczepienia COVID-19 apteka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Coraz większa liczba ciężkich przypadków pacjentów z COVID-19 znacznie obciąża placówki medyczne w Polsce. Pokonanie pandemii ma zapewnić powszechność szczepień. W związku z tym w Polsce tworzone są Punkty Szczepień Powszechnych, drive-thru, rząd zapowiada również szczepienia w aptekach i zakładach pracy. Znamy już wstępny harmonogram poszczególnych etapów działań.

Plan na duże dostawy szczepionek na COVID-19

Mateusz Morawiecki poinformował, że w kwietniu Polska ma potwierdzone dostawy na około 5,5 mln dawek, a w maju do Polski może dotrzeć 9 mln szczepionek. Jak informowaliśmy wcześniej, do końca drugiego kwartału 2021 r. rząd chce zaszczepić na COVID-19 20 mln Polaków, a do końca sierpnia takie szczepienie ma otrzymać każdy chętny.

W czwartek poinformowano, że obok już istniejących ponad 6500 punktów na terenie całego kraju powstanie kilkaset nowych. Zgodnie z nowymi wytycznymi, w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień. Punkty Szczepień Powszechnych (pierwszy ma być uruchomiony 20 kwietnia) w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców mają realizować 500 szczepień dziennie, w pozostałych ich wydajność powinna być na poziomie 200 dawek.

Kiedy i gdzie się zaszczepimy?

Nowe punkty szczepień mają powstawać w lokalizacjach dobrze skomunikowanych, w tym m.in. szkołach, domach kultury, halach sportowych. Szczepienia na COVID-19 będą wykonywane również w punktach drive-thru (pierwszy ma powstać 15 kwietnia) oraz w specjalnie utworzonych w tym celu namiotach m.in. przy lokalnych supermarketach. Od 23 kwietnia szczepionka na COVID-19 będzie podawana przez ratowników i pielęgniarki, a według zapowiedzi w maju zaszczepimy się również w aptekach.

Szczepienia na COVID-19 mają być realizowane równomiernie w całym kraju, dlatego powiaty, które dzisiaj raportują braki szczepionek, będę wdrażane do nowych rozwiązań w pierwszej kolejności. Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *