Koniec pandemii COVID-19 możliwy za pięć miesięcy?

strzykawka COVID-19 szczepienie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według zapowiedzi, do końca sierpnia szczepienie na COVID-19 ma otrzymać każdy chętny obywatel Polski. W drugiej połowie kwietnia do Polski trafi szczepionka na COVID-19 czwartej firmy – Johnson & Johnson (J&J). Ma to znacznie ułatwić realizację Narodowego Programu Szczepień. Ponadto, rząd włącza do wykonywania szczepień kolejne grupy zawodowe.

Narodowy Program Sczepień na COVID-19 przyśpiesza

Rząd zapowiada zwiększenie liczby punktów szczepień, jak również personelu, który kwalifikuje do szczepień oraz samej kadry szczepiącej. Usprawniony zostanie też proces kwalifikacji. Realizacja tego planu ma pozwolić zaszczepić na COVID-19 do końca drugiego kwartału 2020 r. 20 mln Polaków. Do końca sierpnia takie szczepienie ma otrzymać każdy chętny.

Według oficjalnych informacji, w ramach #NarodowyProgramSzczepień, w pierwszym kwartale 2021 r. wykonano ponad 6 mln szczepień na COVID-19, w tym: pierwszą dawką zaszczepiono 3 997 988 osób, a dwoma dawkami 2 002 414 osób. Do Polski dostarczono 7 762 460 dawek szczepionki na COVID-19. Łącznie do 1 kwietnia rano, do punktów szczepiennych dostarczono 6 671 660 dawek szczepionki na COVID-19. Obecnie w naszym kraju szczepienia wykonuje się przy użyciu produktów opracowanych przez Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. W drugiej połowie kwietnia do Polski mają dotrzeć również szczepionki Johnson & Johnson (J&J).

Więcej szczepionek = więcej szczepień

Firma Johnson & Johnson (J&J) ogłosiła 11 marca, że jej jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 uzyskała od Komisji Europejskiej warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Transport szczepionek do krajów z UE ma rozpocząć się 19 kwietnia. Polska łącznie zakontraktowała ponad 16 mln dawek tej szczepionki, a do końca drugiego kwartału mamy otrzymać 4,5 mln dawek (zgodnie z informacjami ISB Zdrowie). Co ważne, produkt opracowany przez J&J wystarczy podać tylko raz, a jeśli chodzi o warunki przechowywania to przez trzy miesiące może być przechowywany w temperaturze 2-8 stopni C. Po przeprowadzonych badaniach klinicznych szczepionki J&J firma twierdzi, że po 14 dniach od podania może się ona pochwalić 67% skutecznością w zapobieganiu łagodnej postaci COVID-19, 85% w przypadku ciężkiej postaci COVID-19 oraz 100% ochroną przed hospitalizacją i zgonem.

Warto zaznaczyć, że inne firmy nadal pracują nad opracowaniem złotego środka na COVID-19. W połowie marca, Medicago i GSK ogłosiły rozpoczęcie badania trzeciej fazy kandydata na adjuwantową szczepionkę przeciwko COVID-19. Do badania nad nową szczepionką przeciwko COVID-19 zostanie włączonych do 30 tys. ochotników z 10 krajów. Kandydat na roślinną szczepionkę otrzymał oznaczenie Fast Track od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) 17 lutego 2021 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *