COVID-19: jedna na osiem osób zmarłych bez chorób współistniejących

dłoń COVID-19 rękawiczka

Ten post dostępny jest także w języku: English

29 września Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób raportowania osób zmarłych na koronawirusa COVID-19 w naszym kraju. Aktualnie raporty prezentują również liczbę zgonów na COVID-19 osób bez chorób współistniejących. To nie jedyna zmiana jesiennej strategii walki z pandemią.

Ponad 320 osób bez chorób współistniejących

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce do 30 września zmarło 2 513 osób, spośród których ponad 320 nie miało chorób współistniejących. Bezpośrednią przyczyną zgonu tych osób był COVID-19. Taki sposób prezentowania informacji, jak podał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy MZ, jest spójny z danymi ogłaszanymi w innych krajach. Ma on uświadomić społeczeństwu jakie ryzyko niesie za sobą COVID-19 przy współistnieniu innych chorób.

Łącznie koronawirusem COVID-19 w Polsce zaraziło się dotychczas 91 514 osób, a liczba przebadanych próbek wynosi ponad 3,3 miliona, wynika z oficjalnych danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Blisko 17 tys. badań zostało zleconych przez lekarzy rodzinnych.

Kolejna zmiana strategii?

Dynamiczny wzrost liczby diagnozowanych przypadków COVID-19 wpłynął na zmianę strategii. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poza nowymi zaostrzeniami, zapowiedziało również zmiany dotyczące schematu postępowania dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu. Co więcej, poinformowało o zwiększeniu o 1,2 tys. bazy łóżek dostępnych dla pacjentów chorych na COVID-19.

Podano, że w ramach jesiennej strategii ministerstwo zdrowia i wojewodowie wydali ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne oddziały i szpitale do zabezpieczania miejsc dla pacjentów z COVID-19. Obecnie przygotowano 8 tys. miejsc na szpitalnych oddziałach oraz ponad 800 łóżek respiratorowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *