Koronawirus: szczepionka na COVID-19 nie dla wszystkich Polaków?

maseczka stetoskop strzykawka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Koronawirus bez wątpienia zmienił rzeczywistość, która nas otacza. Szczepionka na COVID-19 z pewnością ułatwi walkę z tym wirusem, zwłaszcza w momencie wzrostu liczby zachorowań jakie ma miejsce w ostatnim czasie w naszym kraju. Możliwe, że szczepionka pojawi się w Polsce jeszcze w tym roku.

Rząd zakupi 20 mln dawek szczepionki na COVID-19?

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w ramach pierwszej umowy do Polski może trafić około 20 mln dawek szczepionki na COVID-19. Nie jest znane oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie. Wiadomo tylko, że szczepionka w pierwszej kolejności ma trafić do grup najbardziej narażonych, w tym osób z chorobami współistniejącymi, seniorów i pracowników medycznych.

Z informacji podawanych przez gazetę wynika, że rząd nie planuje obowiązkowych szczepień. Szczepionka będzie rekomendowana przez MZ i finansowana ze środków publicznych.

Szczepionka dla jednej czwartej Polaków, czy to wystarczy?

Szczepionka w pierwszej fazie prawdopodobnie obejmie 9-10 mln Polaków, podano w artykule DGP. Jednocześnie warto zaznaczyć, że PZH opublikowało w lipcu wyniki badania, z których wynika, że zaledwie 37% Polaków skorzystałoby ze szczepionki przeciw COVID-19, gdyby była dostępna. 28% respondentów zadeklarowało, że nie skorzystałoby ze szczepionki, a 34% osób nie miało zdania.

Badanie przeprowadzono w okresie 2-9 czerwca 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1 066 osób metodą CAWI przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z ARC Rynek i Opinia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *