Koronawirus: wracamy do obostrzeń

maska

Ten post dostępny jest także w języku: English

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W ostatnich dniach liczba potwierdzonych zakażeń utrzymuje się na wysokim poziomie. W sobotę padł rekord – wówczas odnotowano 843 przypadków. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia od soboty, tj. 8 sierpnia, wprowadziło w 19 powiatach z największym wzrostem odnotowanych zakażeń koronawirusem część wcześniej obowiązujących w całej Polsce obostrzeń epidemiologicznych.

Nowe rozporządzenie: gdzie więcej obostrzeń?

Ministerstwo Zdrowia kierując się liczbą zachorowań w poszczególnych powiatach w ostatnich 14 dniach wydało rozporządzenie, które dzieli Polskę na strefy i wprowadza więcej obostrzeń w niektórych regionach Polski. Na obszarach, gdzie na 10 tys. mieszkańców odnotowano więcej niż 12 przypadków zachorowań na koronawirusa Sars-Cov-2, obowiązuje strefa czerwona. W powiatach, gdzie liczba nowych pozytywnych testów na koronawirusa na 10 tys. mieszkańców wyniosła między 6 a 12, obowiązuje strefa żółta.

Przykładowo, w czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych. Ponownie zamknięto siłownie, kina i sanatoria. Z kolei wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez udziału kibiców. Wprowadzono tam również zmiany w organizacji wesel. W żółtej strefie obowiązuje mniej obostrzeń i są one mniej restrykcyjne.

Koronawirus – aktualna sytuacja epidemiczna

Na dzień 9 sierpnia (raport poranny) liczba przebadanych w Polsce próbek w kierunku zakażenia koronawirusem wyniosła ponad 2,2 miliona, wynika z oficjalnych danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie, liczba przebadanych osób to ponad 2,1 miliona. Różnica pomiędzy liczbą próbek a liczbą osób wynika z tego, że u części osób testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są więcej niż jeden raz. Dane obejmują testy molekularne wykonane przez laboratoria znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Warto zaznaczyć, że liczba zdiagnozowanych zakażonych w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie na przestrzeni dwóch miesięcy, do 51 791 osób. W tym 1 807 osób zmarło.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *